Izvor: Akter, 20.Apr.2015, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija smanjila emisije CO2
Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je danas da Srbija priprema predlog mogućih smanjenja emisija gasova staklene bašte do 2030. godine, posle čega će biti dostavljen Vladi Srbije na usvajanje i poslat Konvenciji koja će ih razmatrati na sastanku u Parizu krajem godine
Bogosavljević Bošković je, na javnom slušanju Odbora Skupštine Srbije za zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << životne sredine, rekla da Srbija ima obaveze koje mora da ispuni prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija (UN) o promeni klime i obaveze koje proizlaze iz budućeg članstva u Evropskoj uniji (EU).
Bogosavljević Bošković je istakla da Srbija ne doprinosi značajno globalnim emisijama gasova sa efektom staklene bašte, dodajući da je emisija u 2013. godini iznosila 62.520,88 gigagrama ekvivalenta ugljen-dioksida (CO2).
Kada se uporedi sa podacima iz 2010-2013 to je smanjenje od 3,5 odsto, a sa podacima iz 1990. godine to je smanjenje od čak 25,1 odsto, rekla je Bogosavljević Bošković.
Prema njenim rečima, od 2000. godine ukupna šteta od klimatskih promena premašila je pet milijardi evra, a 70 odsto toga je posledica ekstremno visokih temperatura i suša.
Bogosavljević Bošković je dodala i da su prošlogodišnje majske poplave donele ogromne štete, koje su sa sanacijom i oporavkom, procenjene na 1,346 milijardi evra.
Bošković: Štete veće od pet milijardi evra
Izvor: NoviMagazin.rs, 20.Apr.2015
Ukupne materijalne štete izazvane ekstremnim klimatskim i vremenskim uslovima od 2000. godine u Srbiji procenjuju se većim od pet milijardi evra, a više od 70 odsto gubitaka izazvano je sušom i visokim temperaturama, izjavila je danas ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana...








