Izvor: Politika, 10.Nov.2010, 14:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Slike Jovana Bijelića u galeriji RTS
U Galeriji RTS-a predstavljen je izbor najznačajnijih dela jednog od vodećih jugoslovenskih i srpskih slikara 20. veka, Jovana Bijelića, iz fundusa beogradskog Narodnog muzeja.
Reč je o 22 ulja na platnu i kartonu nastalih između 1919. i 1937. godine; zastupljeni su predeli, mrtve prirode, enterijeri, aktovi, portreti, kao i autoportret. Autor izložbe i kataloške studije je viši kustos Narodnog muzeja Ljubica Miljković.
Jovan Bijelić rođen je 1884. godine u Reveniku >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kod Bosanskog Petrovca. Slikarstvo je studirao u Krakovu, a usavršavao se u Parizu i u Pragu, kod Vlaha Bukovca. Od 1919. je živeo u Beogradu, gde je bio scenograf a potom i šef slikarske radionice Narodnog pozorišta.
Takođe, u svom ateljeu je vodio slikarsku školu kroz koju su prošli mnogi značajni slikari. Jedan je od osnivača i pripadnik umetničkih grupa: Grupa umetnika, Oblik, Slobodni i Nezavisni. Za člana SANU izabran je 1963. godine. Umro je u Beogradu 1964. godine.
Narodni muzej čuva najcelovitiju zbirku slika ovog radoznalog umetnika-istraživača, koja je i primer nepogrešivog izbora prilikom otkupljivanja i prihvatanja poklona.
K. R.
objavljeno: 10.11.2010.












