Petar Pjer Križanić – karikaturista i pisac

Izvor: Studnel.com, 19.Maj.2015, 18:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Petar Pjer Križanić – karikaturista i pisac

Školovanje je započeo u Zagrebu, a potom se usavršavao u Beču, Budimpešti i Parizu. Karikaturom je počeo da se bavi 1909. godine i smatra se jednim od osnivača jugoslovenske karikature. Njegove karikature bile su prožete političkim motivima. Neke od njih objavljene su u listu Kopriva, koji je bio list Hrvatsko-srpske koalicije. Posle Prvog svetskog rata, godine 1922. preselio se u Beograd. Tada je crtao za >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << časopis Novi list. Već naredne godine počeo je da radi za Politiku.
Smatra se jednim od osnivača humoristično-satiričnog magazina Jež, čiji je prvi boj izašao 5. januara 1935. godine. Takođe, autor je plakata Protiv fašizma. Umro je u Beogradu 1962. godine. Bio je oženjen slikarkom Lizom Marić Križanić. Posle njegove smrti, ustanovljena nagrada Pjer, koju kompanija Novosti dodelje najboljim karikaturistima od 1967. godine.
Izvori: knjizara.com, 6yka.com, dnevno.rs

karikaturapetar pjer krizanicnagrada pjerkarikaturista

Nastavak na Studnel.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studnel.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studnel.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.