Izvor: Vesti-online.com, 07.Sep.2018, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pariz optužuje Moskvu za špijunažu u kosmosu
Ministarka odbrane Francuske Florans Parli izjavila je u petak da je Francuska pre oko godinu dana zaustavila ruski satelit koji se suviše približio francuskom.
Ministarka odbrane Francuske Florans Parli izjavila je u petak da je Francuska pre oko godinu dana zaustavila ruski satelit koji se suviše približio francuskom.
- Dok naš satelit nastavlja mirno da se okreće, približavao mu se drugi satelit. Blizu. Veoma blizu. Toliko da smo mogli da pomislimo da pokušava >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << da presretne našu komunikaciju, da prisluškuje naše susede. To nije samo neprijateljski, to se naziva špijunažom - navela je ministarka govoreći u petak u Nacionalnom centru za kosmička istraživanja u Tuluzu.
Prema njenim rečima, incident se dogodio ne tako davno, pre godinu dana, na visini od 36.000 kilometara.
- To je satelit s velikim ušima… to je ruski satelit: dobro poznat, ali pomalo neskroman - navela je Florans Parli i dodala da su nakon zaustavljanja satelita preduzete neophodne mere i da je on nakon toga bio pod nadzorom.
Francuski satelit kojem se, navodno, približio ruski, bio je Atena-Fidus. To je vojni satelit koji je pušten u kosmos u februaru 2014. godine.
Zapadne zemlje, uključujući SAD, ranije su u više navrata optuživale Rusiju za špijunažu. Vašington je proterao 60 ruskih diplomata pod sumnjom da su se bavili špijunažom. Taj potez je bio odgovor na navodnu umešanost Rusije u incident s trovanjem bivšeg britanskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćerke Julije u Solsberiju.
Pogledaj vesti o: Pariz, Moskva
Nastavak na Vesti-online.com...








