Pariz: Dva glavna libijska rivala obećala primirje i izbore

Izvor: Blic, 26.Jul.2017, 00:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pariz: Dva glavna libijska rivala obećala primirje i izbore

Dva glavna rivala u Libiji juče su obećala da će pozvati na primirje i održavanje izbora, za koje je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da će biti održani na proleće 2018. godine.

Makron je istakao da su libijski premijer Fajez al-Saradž, koji uživa podršku UN, i Kalifa Haftar, vojni komandant sa sedištem u zabačenom istočnom delu Libije, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pokazali istorijsku hrabrost u pregovorima kod Pariza, prenosi AFP.

Saradž i Haftar "postigli su sporazum o održavanju izbora idućeg proleća", rekao je Makron, koji je bio domaćin njihovog sastanka.

U saopštenju od 10 tačaka koje su podržala dva libijska lidera, navodi se da su "posvećeni primirju i uzdržaće se od bilo kakve upotrebe oružane sile u bilo koje svrhe koje ne predstavljaju striktno antiterorizam".

Navodi se da su dve strane posvećene "izgradnji vladavine prava", u zemlji u kojoj su se desetine oružanih grupa raširile usled vakuuma na vlasti posle svrgavanja dugogodišnjeg lidera Moamera Gadafija 2011. godine, zaključuje francuska agencija.
Pogledaj vesti o: Pariz

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.