Izvor: Glas javnosti, 13.Okt.2008, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oprostiti iz humanosti

PARIZ - Francuska neće izručiti bivšu članicu Crvenih brigada Marinu Petrelu Italiji, saopšteno je juče iz kabineta francuskog predsednika, prenosi Beta.

Petrela je u Italiji 1992. osuđena na doživotnu robiju zbog ubistva, kidnapovanja, pokušaja kidnapovanja i naoružanu pljačku. Uhapšena je u Francuskoj avgusta 2007. godine, na zahtev Italije. Francuski sud je odobrio ekstradiciju Petrele u decembru prošle godine.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />
Posle hapšenja, Petrelino zdravstveno stanje se naglo pogoršalo i od tada je na bolničkoj nezi. Doktori kažu da Petrela pati od teškog oblika depresije koji može da joj ugrozi život, navodi se u saopštenju iz kabineta francuskog predsednika.

To je razlog zbog koga je predsednik Francuske zatražio od premijera da primeni humanitarnu stavku iz Konvencije o ekstradiciji donete 1957. i da povuče sudski nalog o izručenju Petrele Italiji.

U saopštenju se dodaje da je Francuska u slučaju Petrele uzela u obzir samo njeno teško zdravstveno stanje, i da ova odluka ne znači smanjivanje rešenosti Francuske da se bori protiv terorizma.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi zatražio je od Italije da oprosti Petreli s obzirom na to da je davno osuđena, a da je njeno zdravstveno stanje loše.

Bivši francuski predsednik Fransoa Miteran omogućio je 80-ih godina levičarskim radikalima poput Marine Petrele da slobodno žive u Francuskoj uz uslov da obustave nasilje.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.