Od 9/11 nazaduju ljudska prava

Izvor: B92, 10.Sep.2011, 21:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Od 9/11 nazaduju ljudska prava"

Pariz -- Međunarodna federacija udruženja za ljudska prava zatražila je ukidanje zakona o bezbednosti koje je više zemalja donelo posle terotističkih napada u SAD.

"Jedanaesti septembar 2001. godine je obeležio početak nazadovanja ljudskih prava i sloboda", piše u saopštenju Federacije koja podseća da su posle tadašnjih napada mnoge zemlje, ne samo SAD i Velika Britanija, po hitnom potupku donele zakone o bezbednosti.

Prema Federaciji, tekstovi tih zakona su >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << legalizovali mogućnost da se na neodređeni rok pritvaraju stranci, za koje se posumnja da su povezani sa terorizmom.

Federacija takođe navodi da je borba protiv terorizma iskorišćena kao izgovor za torturu u mnogim zatvorima, među kojima u Gvantanamu i Abu Graibu.

Prema oceni Federacije, ti zakoni su za neke nedemokratske zemlje izgovor da legalizuju represiju nad onima koji se bore za zaštitu ljudskih prava.

"Pod izgovorm borbe protiv terorizma, mnogi diktatori su imali potpunu podršku zapadnih zemajla, što im je omogućilo da se održe na vlasti", ukazala je Federacija.

Federacija kao primer navodi tuniški režim koji se držao na vlasti tvrdnjom o opasnosti od terorizma, a jemenske vlasti su borbu protiv terorizma iskoristile za represiju nad demonstrantima od početka protesta u toj zemlji.

Prema oceni Federacije, slično čine i ruske vlasti na Severnom Kavkazu, ali i Kina u kojoj se ne poštuju prava manjina.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.