Mediji sa Balkana jedinstveni u osudi napada u Parizu

Izvor: Southeast European Times, 19.Jan.2015, 18:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mediji sa Balkana jedinstveni u osudi napada u Parizu

Mediji u regionu jedinstveno su opisali nedavni teroristički napad u Parizu atakom na slobodu izražavanja.

19/01/2015

Dražen Remiković za Southeast European Times iz Sarajeva -- 19.1.2015.

Među medijima na Balkanu pojavio se novi osećaj solidarnosti posle terorističkog napada na Šarli Ebdo u Parizu. Novinari i medijska udruženja iz Jugoistočne Evrope održali su mitinge i proteste podrške >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << novinarima francuskog satiričnog lista, koji su napali islamski ekstremisti 7. januara.

Urednici i novinari kažu da je jedinstvo novinara potrebno radi odbrane profesije.

„Nažalost, bilo je potrebno da se dogodi nešto tako da bi se novinari ujedinili. U Bosni i Hercegovini [BiH] je veliki pritisak na novinare i samim tim postoji cenzura i autocenzura. Ipak, napadi poput onog na Šarli Ebdo nisu dozvoljeni. Normalno je da svi novinari, odakle god dolaze i kojoj god veroispovesti pripadaju, osuđuju taj teroristički čin“, kaže za SETimes Gordana Milinković, glavni urednik Nezavisnih novina iz Banja Luke.

Solidarnost u osudi terorističkih napada nisu izrazili samo mediji.

Politički i verski lideri od Tirane do Zagreba pridružili su se drugim zvaničnicima iz celoga sveta na maršu osude terorizma u Parizu 11. januara.

„Zločin u Parizu i širenje mržnje protiv Muslimana ne sme da nas parališe. Moramo da ostanemo zajedno kako bismo prevazišli zlo, mržnju i mrak na obe strane. Pozivam Muslimane da udruže snage u borbi za slobodu i dostojanstvo svakog naroda Evrope“, izjavio je Husein Kavazović, poglavar Islamske zajednice u BiH na konferenciji za medije 10. januara i dodao da je važno da pripadnici svih religija odbace ekstremizam i terorizam.

Borka Rudić, generalna sekretarka Udruženja novinara BiH u Sarajevu, kaže da je napad na Šarli Ebdo naterao medije u BiH da shvate da moraju da se ujedine ako žele da prežive.

„Solidarnost je temelj zaštite prava na slobodu izražavanja i novinara u BiH. Novinari moraju da saosećaju sa svojim kolegama, bez obzira na verske i nacionalne razlike“, kaže Rudićeva za SETimes.

Makedonski novinari kažu da bi borba protiv terorizma trebalo da se nastavi sa ciljem raskrinkavanja i osude svih ekstremista koji promovišu rasizam i mržnju.

Francuski predsednik Fransoa Oland (treći sleva) okružen je šefovima država iz čitavog sveta na maršu solidarnosti na ulicama Pariza 11. januara. [AFP]

„To je još jedna potvrda da ovu profesiju ozbiljno ugrožavaju meci, bombe, zatvori, odbijanja. Prema tome, potrebno nam je jedinstvo – jedinstvo i solidarnost“, kaže Dragan Antonovski, novinar i potpredsednik Saveza novinara Makedonije za SETimes. „Možete se neslagati sa objavljenim sadržajem, ali ne možete zbog toga nekog ubiti. Ubijanje ne odobrava nijedna religija, ne možete se skrivati iza religije. To je strašan događaj koji nas je sve potresao.“

Novinari su potpisivali knjigu saučešća u Francuskom centru u Skoplju koja je sadržala sledeću poruku: „Napad na Šarli je napad na slobodu izražavanja.“ „Neki od njih, učešćem u maršu za slobodu u Skoplju, na adekvatan način su odali poštu svojim kolegama u Parizu, globalnoj osudi terorizma i odbrani slobode izražavanja“, kaže za SETimes Biljana Petkovska, direktorka Makedonskog instituta za medije.

U Srbiji, novinari i građani okupili su se da bi poslali poruku da se spreče napadi na novinare.

„Satira se ne sme posmatrati kao uvreda. Verske grupe širom sveta moraju to da shvate“, kaže za SETimes Boris Šuman, novinar iz Subotice. Novinari u Crnoj Gori kažu da je zločin u Parizu pokazao da je sloboda krhka, čak i u najrazvijenijim demokratskim zemljama.

„To pokazuje koliko je zlo moćno – gasi živote, podriva slobode. Očigledno je da novinari nisu nikada sigurni. Ni u ratu, ni u miru. Zbog toga svi novinari moraju biti jedno kada se dese ovakve stvari“, kaže za SETimes Goran Vukadinović, novinar crnogorskog lista Pobjeda.

Rifat Fejzić, Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori, takođe je osudio napade u Parizu, naglašavajući da nijedan teroristički akt nema veze sa Islamom. Dodao je da je rastuća islamofobija jedan od problema sa kojima se Evropa suočava.

„Islam je religija mira, Islam je nešto što je obogatilo svet. Islam je kultura, civilizacija, sistem života. Međutim, u Evropi postoji islamofobija. U svakom korpusu postoje pojedinci koji ne mogu da budu slika ili reprezentacija stvarnosti i religije“, kaže Fejzić.

Dopisnik iz Skoplja Miki Trajkovski učestvovao je u izradi ovog članka..

Kako građani i mediji mogu da se ujedine da bi zaustavili terorizam? Recite nam šta mislite u odeljku za komentare ispod..
Pogledaj vesti o: Teroristički napad u Parizu

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.