Izvor: RTS, 17.Nov.2010, 20:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Luvr traži pomoć
Muzej Luvr pozvao građane da mu pomognu da sakupi milion evra kako bi otkupio sliku "Tri gracije" Lukasa Kranaha. Reč je o izvanrednom delu koje treba da postane deo nacionalnog blaga, saopštila Uprava muzeja.
Čuveni pariski muzej Luvr apelovao je na javnost da mu pomogne da sakupi milion evra kako bi jedna slika iz 16. veka ostala u Francuskoj.
Naime, vlasnici Tri gracije, slike nemačkog majstora >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Lukasa Kranaha starijeg (1472-1553), pristali su da to delo prodaju za četiri miliona evra Luvru, koji je dosad uspeo da prikupi tri miliona.
Uprava muzeja navodi da je reč o "izvanrednom delu koji treba da postane deo nacionalnog blaga", prenele su agencije.
Luvr ima rok da prikupi novac do 31. januara, inače će slika ići na aukciju.
Portparol muzeja je izjavio da će "učiniti sve da zadrže sliku" nastalu 1531. godine sa jednom od omiljenih tema Renesanse.
Na slici su predstavljene tri gracije, tri nage žene u zavodničkoj pozi, okićene teškim zlatnim lancima, dok centralna figura nosi gizdavu crvenu kapu sa perom, koja, poput magneta, privlači pažnju posmatrača.
Kurator Luvra Vansan Pomared izjavio je da bi ova slika mogla da postane jedno od najpopularnijih eksponata muzeja.
"To delo je zabavno, zbunjujuće, misteriozno i veoma senzualno", kazao je on, dodajući da će svim darodavcima imena biti upisna na sajtu i dokumentima Luvra.
















