Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Jan.2012, 10:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kontraceptivne pilule izazivač venske tromboze?
PARIZ -
Opasnost od venske tromboze je dvostruko veća kod žena koje koriste kontraceptivne pilule treće generacije (sadrže supstance "dezogestrel", "gestoden i "drospirenon"), nego kod onih koje koriste pilule druge generacije (najstarije na tržištu koje sadrže "levonorgestrel"), a četvorostruko u odnosu na one koje ne koriste hormonsku kontracepciju, pokazalo je istraživanje grupe danskih naučnika.
Naučnici su došli do tog rezultata obavivši istraživanje, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << objavljeno u "Britanskom medicinskom časopisu" - BMJ (British Medical Journal), na 1,7 miliona žena u periodu od 2001. do 2009. godine.
Rezultati tog istraživanja su potvrđeni i drugim koje je obavila američka Uprava za kontrolu prehrambenih i farmaceutskih proizvoda - FDA (Food and Drug Administration), preneo je francuski list "Parizjen".
Naučnici su, ipak, istakli da ne treba paničiti, jer su slučajevi venske tromboze usled upotrebe kontraceptivnih pilula retki, ali da je savet ginekologa neophodan.
Pogledaj vesti o: Pariz
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









