Izvor: Glas javnosti, 06.Apr.2011, 07:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko nosi burku 150 evra kazne
PARIZ - U Francuskoj u ponedeljak, 11. aprila, stupa na snagu zakon o zabrani nošenja burke na javnim mestima čime će Francuska postati druga evropska zemlja, nakon Belgije, koja je uvela takvu zabranu.
Kako podsećaju francuski mediji, "zakon o prikrivanju lica na javnom mestu" usvojen je 12. oktobra i obuhvatiće žene koje nose nikab ili burku, a ima ih, prema poverljivom izveštaju ministarstva unutrašnjih poslova, oko 2.000. Muslimanska zajednica u Francuskoj broji oko >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << sedam miliona ljudi.
Uoči stupanja na snagu zakona, francuske vlasti su organizovale jednomesečnu kampanju pod nazivom "Republika ne krije lice", a ministarstvo unutrašnjih poslova je izdalo uputstvo u kojem su policajci upozoreni da ne kažnjavaju žene koje nose burku u blizini džamije.
Zakon ne obuhvata samo žene koje nose marame, već i sve one koji ih na to primoravaju, kao i sve one čija identifikacija nije moguća zbog prikrivanja lica poput osoba koje nose na primer kapuljače. Nekoliko izuzetaka je predviđeno - nošenje kacige tokom vožnje motora ili zbog rizika posla, sportske aktivnosti, tradicionalni praznici, umetničke manifestacije.
U uputstvu MUP-a objašnjava se da građani neće moći sami da "uzmu zakon u ruke" već da je njihova obaveza da pozovu policiju koja će utvrditi da li osobi koja nosi burku treba da naplati 150 evra kazne za kršenje zakona. Muslimanke će, osim u džamiji, moći da nose burku u svom domu, hotelskoj sobi i automobilu, ali samo kad ne voze.
Zakon predviđa kaznu i za svakog ko primora ženu da nosi burku, odnosno godinu dana zatvora ili 30.000 evra novčane kazne. Kazna je, međutim, dvaput veća - dve godine zatvora, 60.000 evra ako je posredi maloletna osoba.








