Izložba o prvoj diskoteci u Beogradu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Okt.2022, 17:25

Izložba o prvoj diskoteci u Beogradu

Jedna od prvih diskoteka u Evropi otvorena je u Beogradu 1967 me godine u kući Jevrema Grujića. Pored Beograda tada su diskoteku imali još samo Pariz,London i Milano. O njenom nastanku i istorijatu govori izložba u Narodnom muzeju Pančevo pod nazivom „Diskoteka u kući jednog ministra“ .

Jevrem Grujić čuveni političar,pravnik ,diplomata nije mogao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ni da sanja da će u njegovoj kući biti otvorena jedna od prvih diskoteka u Evropi. 1967 me godine u Svetogorskoj ulici kod Ateljea 212 proradila je diskoteka “Kod Laze Šećera“ nazvana po Jevremovom potomku Lazaru Šećeroviću .

Otvorena je 10 godina pre kultnog studija 54 u Njujorku podseća.

„Tada su u Evropi postojale diskoteke samo u Milanu,Londonu i Parizu. Naša je napravljena po ugledu na Kastel,najčuveniju diskoteku koja i danas postoji. Drug koji je u inostranstvu studirao kameru došao je u Beograd i palo mu je na pamet da otvorimo .Zamislite 10 godina pre kultnog Studija 54 u Njujorku, pre Zenona,pre najvećih svetskih diskoteka“ izjavio je Lazar Šećerović-čukununuk Jevrema Grujića i jedan od osnivača diskoteke .

Prva diskoteka u jednoj socijalističkoj zemlji bila je sociološki fenomen i privlačila veliku pažnju kaže

„Diskoteka je bila čudo,pomerila je mnoge granice. Devojke su mogle da dođu same ,bez pratnje.Bili smo pretplaćeni na ploče u Parizu i Londonu. Imali smo i prvog disk džokeja i čedno radno vreme od 7 do pola jedan“ tvrdi Šećerović.

U to vreme sniman je veliki broj koprodukcija. U Beograd su dolazili najpoznatiji svetski glumci i reditelji a mnogi su večeri završavali u diskoteci. Od Alena Delona, Omara Šarifa, Klaudije Kardinale do autora predstave „Kosa“.Dolazili su i poznati kreatori Pjer Karden i Pako Raban ,pisci,slikari.. .Čuvene beogradske lepotice i najpoznatiji Beograđani provodili su večeri u ovde .U diskoteci je održana prva izložba pop arta i predstavljene grafike Endija Vorhola. Radilo se i na popularizaciji rokenrola a bendovi su tu održavali probe Kaže

„Rokenrol scena krenula je ozbiljno da se razvija,počelo je mnogo da se putuje i da se donose ploče.Kod Laze su se slušali najaktuelniji hitovi tog doba. Zahvaljujući i Ateljeu 212 i njihovim brojnim gostima kroz tu diskoteku za godinu dana prošao je neverovatan broj svetski poznatih zvezda“ rekao je Petar Janjatović-muzički novinar i rok kritičar .

Duh zapada stizao je u Beograd , mladi su osećali da pripadaju Evropi i svetu. Ipak, otpori su bili veliki što je rezultiralo zatvaranjem diskoteke posle godinu dana da ne bi kvarila omladinu.

I nakon zabrane rada tu su nastavili da se okupljaju boemi , intelektualna i kulturna elita,pravljene su tematske žurke i predstave. Danas ovaj prostor ima drugačiji i novi život ali čuva sećanja na vesele šezdesete kada smo stavljeni na mapu država u kojima su otvorene prve diskoteke .

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Narodni muzej Pančevo: Izložba o prvoj diskoteci u Beogradu

Izvor: VojvodinaUzivo.rs, 22.Okt.2022, 10:09

PANČEVO – Jedna od prvih diskoteka u Evropi otvorena je u Beogradu 1967. godine u kući Jevrema Grujića. Pored Beograda tada su diskoteku imali još samo Pariz, London i Milano. O njenom nastanku i istorijatu govori izložba u Narodnom muzeju Pančevo pod nazivom „Diskoteka u kući jednog ministra“....

Nastavak na VojvodinaUzivo.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.