
Izvor: RTS, 04.Mar.2009, 19:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izložba o Danilu Kišu u Parizu
U Parizu će 13. marta biti otvorena izložba posvećena Danilu Kišu, piscu čiji je život najdublje povezan upravo sa Parizom i Beogradom. Izložba je u sklopu obeležavanja dvadesetogodišnjice smrti velikog književnika, a priređivač je Biblioteke grada Beograda.
Danilo Kiš je rođen 1935. godine u Subotici a umro 1989 u Parizu. Pisao je pesme, eseje, pripovedke i romane, ali se bavio i prevodilaštvom. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Jedan je od u svetu poznatijih i prizanatijih književnika sa prostora bivše Jugoslavije u Evropi i svetu.
Danilo Kiš je dobitnik najprestižnijih književnih nagrada u Jugoslaviji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji i SAD. Saharanjen je na Novom groblju u Beogradu.
Izložba posvećena životu i stvaralaštvu velikog pisca Danila Kiša, biće otvorena 13. marta u Srpskom kulturnom centru u Parizu, povodom obeležavanja 20 godina od njegove smrti, najavljeno je iz Biblioteke grada Beograda, koja je priredila izložbu.
Parižani će imati priliku da vide bogatu dokumentaciju fotografija, tekstova i dokumenata koji se čuvaju u Arhivu Srpske akademije nauka i umetnosti, kao i brojna francuska izdanja Kišovih dela.
Biće prezentovano Kišovo pismo koje je uputio Fransoa Miteranu sa molbom da se zauzme za stvaralačke slobode kod tadašnjih vlasti, a povodom "slučaja Gojka Đoga", kao i Miteranov odgovor, zatim pisma Žaka Langa, dodela ordena Viteza umetnosti i književnosti kojim je Kiša odlikovala Francuska vlada.
Posetioci će moći videti bogat video materijal - Kišov intervju iz arhiva Radio-televizije Srbije, dokumentarni film Filipa Davida "Danilo Kiš - moj život" u produkciji Centar filma.
Izložba je organizovana uz podršku Ministarstva za dijasporu i Ministarstva kulture Srbije.
Tu postavku je Biblioteka grada priredila u februaru 2005. godine, povodom obeležavanja 70. godišnjice Kišovog rođenja, a u Parizu će biti predstavljena dopunjena i proširena.
Izložbu će otvoriti pisac, esejista, odličan poznavalac Kišovog dela Gaj Skarpeta i u ime Biblioteke grada Beograda autor izložbe Olga Krasić - Marjanović, dok je prevod kataloga uradila predsednica Francuskog kulturnog centra u Beogradu.