Izvor: B92, 05.Jun.2012, 11:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Francuska: Levica vodi pred izbore
Pariz -- Pet dana pred prvi krug parlamentarnih izbora u Francuskoj, stranke levice prednjači u odnosu na desnicu, sa 45,5 odsto glasova koje bi dobile.
Danas objavljeni rezultati ankete pokazuju da bi 34 odsto birača ukazalo poverenje desnici.
Kako se zaključuje iz najnovijeg istraživanja, parlamentarna desnica, na čelu sa UMP, izbila bi u vrh sa 34 odsto osvojenih glasova, dok bi levica predvođena Socijalističkom partijom zabeležila 32,5 odsto glasova, ali bi, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uz glasove saveznika, osvojila većinu od 45,5 odsto glasova.
Kako prenose francuski mediji, Levičarski front, koji bi zadobio poverenje sedam odsto francuskih glasača, i stranka Ekološka Evropa-Zeleni (EELV), za koju, prema anketi, šest odsto birača namerava da glasa, doprineli bi parlamentarnoj pobedi ukupne levice.
Institut Ipsos, koji je sproveo anketu zajedno sa "Lodžika biznis konsaltingom" za francuski radio, ocenio je da bi parlamentarna levica osvojila između 303 i 357 poslaničkih mesta, dok bi desnica imala od 220 do 274 poslanika, od ukupno 577.
Prema rezultatima prethodne ankete, sprovedene 25. i 26. maja, levičarski blok bi ukupno osvojio 45 odsto glasova, dok bi 35 odsto glasova pripalo parlamentarnoj desnici, podseća list "Mond".
Francuski dnevnik zaključuje da je Socijalistička partija predsednika Fransoa Olanda i dalje u povoljnoj situaciji, ali da će, po svoj prilici, morati da računa na svoje saveznike da bi osvojila većinu u parlamentu. Prvi krug parlamentarnih izbora u Francuskoj održaće se 10. juna, a drugi 17 juna.
Pogledaj vesti o: Pariz






















