Izvor: Kurir, 22.Feb.2012, 15:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
FRANCUZI IZBACILI REČ GOSPOĐICA IZ DOKUMENATA
PARIZ - Francuska vlada je naredila svojim službenicima da se reč "gospođica" izbaci iz upotrebe u zvaničnim dokumentima.
PARIZ - Francuska vlada je naredila svojim službenicima da se reč "gospođica" izbaci iz upotrebe u zvaničnim dokumentima.
Francuske feministkinje koje su mesecima zahtevale da se "gospođica" izbaci iz upotrebe, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << danas su pozdravile odluku vlasti Francuske.
Do sada, žene su prilikom predstavljanja morale da naznače da li su udate ("gospođa", odnosno "madamme") ili neudate ("gospođica" odnosno "mademoiselle") na poreskim prijavama, zahtevima za isplatu osiguranja i u mnogim drugim dokumentima.
U sinoćnom cirkularu iz kabineta francuskog premijera naložen je, međutim, prestanak upotrebe "gospođice".
Od sada su sve ženske osobe označene kao madamme, gospođe.
Francuska ne nudi kao opciju neutralnu skraćenicu kao što je "Ms" u Velikoj Britaniji, a iz koje se ne može naslutiti bračni status žena.
Muškarci se sa ovakvim problemom uopšte ne suočavaju - oni su uvek "gospodin" (monsieur), bilo da su oženjeni ili neoženjeni.





















