
Izvor: Southeast European Times, 23.Jan.2015, 18:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bugarska i Rumunija razmatraju načine borbe protiv terorizma
Dvema zemljama potrebni su novi zakoni i pojačana međunarodna saradnja.
23/01/2015
Pol Čočoju za Southeast European Times iz Bukurešta -- 23.1.2015.
Nedavni teroristički napadi u Parizu oživeli su debatu u Rumuniji o potrebi uvođenja strožih zakona kako bi se sprečio kriminal i terorizam većih razmera, dok Bugarska jača mere bezbednosti da bi sprečila protok islamista u ratne zone i iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << njih.
Rumunski bezbednosni zvaničnici upozoravaju da ta zemlja mora da proširi svoje mehanizme za prevenciju terorizma samo nekoliko meseci pošto je ustavni sud odbacio dva zakona koji su omogućavali obaveštajnim službama da bolje prate komunikacije i lociraju osumnjičene.
Ta dva zakona, u vezi sa zadržavanjem podataka i obavezivanjem korisnika pri-pejd mobilne telefonije da se registruju prilikom kupovine SIM kartica, ponovo su na dnevnom redu posle napada u Parizu.
Rumunska inter-ministarska grupa zadužena za borbu protiv kriminala velikih razmera održala je vanredni sastanak prošle nedelje, na kome su ministar unutrašnjih poslova Gabrijel Oprea i šef unutrašnje obaveštajne službe (SRI) George Major predstavili svoju procenu bezbednosne situacije.
Major je upozorio da teroristički napadi u Francuskoj „otkrivaju novu dimenziju terorističkih pretnji, sposobnih da ugroze nacionalnu bezbednosti i javni red i samim tim i kredibilnost i autoritet ustanova za sprovođenje zakona“.
Major je takođe rekao da su dva predložena zakona neophodna pravna sredstva potrebna agencijama za sprovođenje zakona da identifikuju faktore rizika po bezbednost.
Samo nekoliko dana posle terorističkih napada u Francuskoj, rumunske političke stranke potpisale su pakt koji je predložio predsednik Klaus Joanis, kojim se podržava povećanje od dva odsto BDP-a za odbranu počev od 2017. godine.
Zvaničnici kažu da borba protiv terorizma podrazumeva jedinstven stav na svim nivoima, uključujući i vojsku.
„Izazov islamističkog ekspanzionizma primorava Evropu da zbije redove i izađe sa koherentnim, čvrstim i efektivnim odgovorom. Samim tim, smatram da svaka zemlja članica mora da prilagodi dimenzije svojih vojnih snaga“, kaže za SETimes Trajan Igas, senator i bivši ministar unutrašnjih poslova.
Igas kaže da, imajući u vidu smanjenja budžeta za odbranu u zemljama članicama NATO i ekonomsku krizu, politički pakt potpisan u Rumuniji „praktično predstavlja neophodno zbijanje redova u svetlu aktuelnih bezbednosnih okolnosti“.
Vanredni sastanak ministara unutrašnjih poslova zemalja Evropske unije početkom meseca završen je sporazumom o zajedničkom odgovoru na pretnju islamskih ekstremista. Igas kaže da je pravovremeni odgovor Rumunije na tu pretnju u skladu sa njenim atlantskim i EU obavezama.
„Obaveze preuzete jednom kada je zemlja ušla u pomenute dve organizacije iste su i aktuelna situacija samo jača našu odlučnost da čuvamo bezbednost kroz zajedničke garancije i stabilne odnose“, kaže on.
Koordinator EU za borbu protiv terorizma Žil de Kerčov posetio je Bugarsku da bi razgovarao o reakciji te zemlje na islamističku pretnju po bezbednost u toj zemlji.
Bugarske vlasti ispričale su Kerčovu kakve su praktične mere preduzele da bi sačuvale bezbednosne standarde EU na spoljašnjim granicama Unije.
Jedna od mera je formiranje međuministarske radne grupe sa zadatkom izrade zakona kojima se kriminalizuju delatnosti inostranih boraca.
Bugarske vlasti kažu da su odlučno reagovale kako bi zaustavile protok islamista i uhapsile pojedince koji promovišu ekstremističke ideologije. Aktivnosti vlasti poduprte su pojačanom međunarodnom saradnjom.
Posle napada u Parizu, bugarska policija uhapsila je francuskog državljanina koga traže vlasti u glavnom gradu Francuske pod sumnjom da je bio saučesnik trojice terorista koji su izveli pomenute napade.
Bugarska policija uhapsila je i tri lica osumnjičenih da su nameravali da se pridruže islamskim ustanicima u Siriji i koji se nalaze na poternici španskih vlasti. Sva trojica čekaju na izručenje Španiji.
Hapšenje je rezultat pojačane međunarodne saradnje zbog rastućeg bezbednosnog rizika od islamističkog ekstremizma, navodi Interpol.
„Hapšenja su usledila nedelju dana posle sastanka radne grupe Interpola o inostranim terorističkim borcima u Gran Kanariji u Španiji, koji je okupio 120 stručnjaka za borbu protiv terorizma iz 37 zemalja i pet međunarodnih organizacija“, stoji u saopštenju Interpola koje je dobio SETimes.
Domaćini trodnevnog okupljanja bili su španska nacionalna policija i Centralni nacionalni biro Interpola u Madridu, a skup je omogućio učesnicima da direktno razmene informacije u vezi sa aktuelnim pretnjama zbog putovanja u ratne zone u Siriji i Iraku i povratak iz istih.
Šta još Bugarska i Rumunija mogu da urade kako bi smanjile bezbednosne pretnje proistekle iz islamskog ekstremizma? Podelite svoje mišljenje u odeljku za komentare..
Nastavak na Southeast European Times...
Srbija jača saradnju sa Evropskom odbrambenom agencijom
Izvor: Southeast European Times, 23.Jan.2015
Napredak u sektoru odbrane i brža integracija u EU glavne su prednosti saradnje Srbije sa EOA, kažu stručnjaci i zvaničnici...23/01/2015..Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 23.1.2015...U pokušaju da ojača zajedničku odbrambenu i bezbednosnu politiku Evrope, Srbija je preduzela...