Teško do reciprociteta sa Evropskom unijom

Izvor: Radio 021, 03.Dec.2016, 23:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teško do reciprociteta sa Evropskom unijom

Nova mera Evropske unije za zaštitu granica "ETIAS" kojom se predviđa plaćanje takse i registraciju ulazaka iz "trećih zemalja" koje imaju bezvizni režim, trebalo bi od 2020. godine da pogodi oko 40 miliona ljudi.

Iako se u Srbiji čuju najave o mogućem reciprocitetu, procenjuje se da je to malo verovatno iz ekonomskih i političkih razloga.

Naime, od 2020. uvešće se bezvizni režim za Šengen >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << koji će koštati pet evra. Ako košta građane Srbije, plaćaće i državljani zemalja članica EU da pređu srpsku granicu. Tako bi na evropski režim za zaštitu granica od terorista i ilegalnih migranata da odgovori srpski šef diplomatije. Ipak, sa takvim stavom se ne slaže premijer.

"Je l' vi hoćete da mi imamo turiste, da zarađujemo pare? Samo neko o tome treba da razmišlja. Polako, ne mogu ništa da govorim, o tome ćemo da odlučujemo za tri ili četiri godine i ko zna ko će o tome da odlučuje", navodi premijer Aleksandar Vučić.

Reciprocitet je u diplomatiji ključna reč, ali u odnosu Brisel – Beograd, veruju poznavaoci, ne bi prošao bez posledica. Takođe, politika - taksa za taksu, ne računa sa dinamikom priključenja EU koju Srbija priželjkuje.

"Mi nismo država članica nego kanidadat za članstvo. Videćemo kako će to izgledati 2020. s obzirom na činjenicu da naša Vlada planira da pregovore završi do 2018. godine, a da se proces ratifikacije i ugovaranja članstva završi do 2020", naglašava Nataša Dragojlović iz Nacionalnog konventa o EU.

Ako nam briselske zvezde ipak ne budu naklonjene, izdvajaćemo pet evra za taksu koja važi pet godina. Ali podrazumeva da se svaki ulazak najavi radi iscrpnih bezbednosnih provera i registracije. A to jeste meki oblik viznog režima, opominju stručnjaci.

"Sve više imate situaciju u kojoj se sve opravdava pitanjima bezbednosti koje je ozbiljno ali može da bude i diskreciono iskorišćeno u mnogim pitanjima bez dodatnih obrazloženja", ukazuje Vladimir Petronijević iz Grupe 484, koja pruža pomoć izbeglicama.

Upućeni veruju da je umesto reciprociteta mudrije da se zemlje Zapadnog Balkana udruže i izbore privilegije pre nego što EU mlađu sestru nekadašnje vize učini operativnom.

"Uprkos problemima, naše zemlje su kandidati za punopravno članstvo u EU, nisu bilo koje treće zemlje kako se to često u dokumentima EU može pročitati", dodaje Petronijević.

Često se zaboravlja i da je asimetrija za EU karakteristična. Zemlje Zapadnog Balkana prve su ukinule vize za državljane Unije, pre nego što je 2009. Brisel doneo odluku da i građani sa ovih prostora mogu da putuju samo sa pasošem.

Autor: RTS
Pogledaj vesti o: Vize

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.