Šanel - baka među psima

Izvor: RTS, 11.Maj.2009, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šanel - "baka" među psima

Šanel, najstariji živi pas na svetu, još uvek uživa u životu, a za 21. rođendan, odnosno 147. pseći, išla je u provod u jedan njujorški hotel za 4-nožne goste.

Keruša po imenu Šanel, Njujorčanka, zvanično je nastariji pas na svetu. Ima 21 godinu, što je oko 147 psećih godina.

Iako ima poteškoće sa vidom, sluhom i hodom, beli mešanac jazavičara još uvek uživa u najfinijim stvarima u životu.

Njeni vlasnici Deniz i Karl Šonesi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa Long Ajlenda vole da je oblače u džemperiće i stavljaju joj specijalne pseće naočare za sunce, štiteći njene "prastare" oči.

Karl, penzionisani policajac, kaže: "Taj pas je pravo umetničko delo".

Deniz, koja je tada imala 30 godina i radila kao sudski izveštač u vojsci, "usvojila" je Šanel iz jednog utočišta za pse u Virdžiniji kada je imala samo 6 nedelja. Iako ju je uzela za svoju 12-godišnju ćerku, pas mnogo više voli nju.

"Oduvek je bila sportski tip. Svakoga dana smo zajedno trčale 5 do 7 kilometara", seća se Deniz. I dan danas obožava šetnje po komšiluku, ali sada ih uglavnom provodi u naručju.

"Ne moramo da je vodimo napolje da bi vršila nuždu, a zimi uopšte ne izlazi. Pokušavamo da je zaštitimo što je moguće više", dodaje Karl.

Šanel slabije vidi, bori se sa kataraktama i loše čuje, ali je i dalje vitalna i njeni fizički problemi su minimalni u odnosu na to koliko godina ima.

"Ona prkosi zakonima prirode. Iznenađen sam svim i svačim u vezi nje. Ima telo 6-godišnjakinje", tvrdi njen dugogodišnji veterinar Filip Zangara iz bolnice za životinje "Ruzvelt".

Zangara pretpostavlja da je toliko poživela zbog pravilne ishrane, a najviše voli da jede kuvanu jagnjetinu i pirinač.

Sa godinama je postala pomalo kapriciozna i ume da gricne stranca u kući. "Ne voli da joj se dosađuje ili da joj se pere lice. Samo meni dozvoljava da je držim u rukama", nastavlja vlasnica. "Toliko je volim i nadam se da kada bude došlo vreme da ode, da će se to dogoditi u snu."

Povodom proslave 21. rođendana početkom maja, maloj jazavičarki je priređen veliki provod. Bila je u poseti psećem hotelu i banji u Njujorku, gde se družila sa drugim psima. Vlasnica joj je dozvolila da za rođendan pojede i parče slavljenike torte.

Šanel je titulu najstariji živi pas u Ginisovoj knjizi rekorda nasledila od Bele, 29-godišnje labradorke iz Linkolnšira u Velikoj Britaniji, koja je uginula prošle godine od posledica srčanog udara. Gledano u psećim godinama, bila je stara 203 godine.

Inače, najstariji pas svih vremena je Blui, ovčar iz Australijem koji je imao, kao i Bela, 29 godina, ali i nešto više meseci.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.