Novi najviši soliter Njujorka/FOTO

Izvor: B92, 08.Maj.2012, 19:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi najviši soliter Njujorka/FOTO

Njujork -- Na Menhetnu je podignut novi oblakoder - najviša stambena zgrada na zapadnoj hemisferi, koja se uzdiže čak na 264 metra iznad njujorškog "Ist rivera".

Novi oblakoder, koji je projektovao čuveni arhitekta Frenk Geri, daje donjem Menhetnu novi izgled.

Najpoznatiji američki gradski pogled ima novu arhitektonsku ikonu - Njujork po Geriju. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Blistava 76-spratnica izgleda dramatično, baš kao i cena stanova u njoj.

Kako izgleda novi najviši oblakoder Njujorka, kao i njen enterijer i prostor za razonodu, pogledajte u našoj Galeriji.

Stan za iznajmljivanje na poslednjem spratu košta 65.000 dolara mesečno. Cena većine stambenih jedinica kreće se između 3.000 i 12.000 dolara mesečno, a, kako kaže marketinški ekspert Kliford Fin, zainteresovanih ima mnogo.

Na poslednjem spratu nalaze se tri stana. Sa te visine jasno se vidi Kip slobode, toranj Svetskog trgovinskog centra, "Empajer stejt bilding” i svi veličanstveni mostovi Menhetna. Fin kaže da je Geri dizajnirao i enterijer. Članovi kraljevskih porodica iz raznih zemalja iznajmili su stanove u ovoj zgradi – navodi Glas Amerike.

"Nikada nije bilo mnogo luksuznih zgrada sa stanovima za iznajmljivanje, već su to obično bili stanovi za kupovinu. Zbog toga je bila velika potražnja onih koji ne žele da kupuju već da iznajmljuju iz raznih razloga”, navodi Fin.

Zgrada je dobila ime po svom dizajneru, čuvenom arhitekti Frenku Geriju, a inspirisana je skulpturom 17. veka "Ekstaza svete Tereze” italijanskog umetnika Đana Lorenca Berninija.

Nabori na skulpturi slični su talasastoj fasadi njujorškog oblakodera. Geri je svojom novom građevinom oživeo isturene ugaone prozore koji su uobičajeni na starim njujorškim zgradama.

Kad imate ugaoni prozor, ako napravite korak unapred, onda kao da ste zakoračili napolje. Dakle prozor vas okružuje, ali doživljaj da stojite na 40, 50 ili 60. spratu je nezamenjiv. Ne postoji ništa slično u Njujorku.

"Njujork tajms” je blistavi metalni toranj nazvao "najlepšim oblakoderom koji je podignut u Njujorku u poslednjih 46 godina”.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.