Izvor: Blic, 21.Jan.2018, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

GLJIVA ĆE "LEČITI" MOSTOVE Američki naučnici pronašli najeftiniji način za sprečavanje propadanja infrastruture

Naučnici sa Bingamton univerziteta u Njujorku rade na samoisceljujućem betonu, na kom bi specifična vrsta gljive krpila pukotine.

Infrastruktura koja propada u Americi tema je kampanja i neprekidne političke rasprave. Problem zastarelih mostova i sve opasnijih puteva ima za sobom dobru potporu samo u dokumentaciji koja je dokazuje, a da nešto mora hitno da bude preduzeto saglasni su i demokrate i republikanci.

Ipak, troškovi popravke i unapređenja infrastrukture >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nastavljaju da opadaju. Prema izveštaju lista "Njujork Tajms" iz 2016. godine, 1950-tih i 1960-tih vlast je trošila dvaput više na javnu infrastrukturu, srazmerno ekonomskoj snazi, u odnosu na danas.

Sve počinje od malih pukotina

Profesor Bingamton univerziteta Kongrui Jin radi na ovom problemu od 2013. godine i nedavno je objavio rad "Interakcija gljiva i betona: veliki značaj samoiseljujućeg betona od biomaterijala".

Njegovo istraživanje prva je primena gljiva za popravku betona - jeftin, nezagađujuć i održiv pristup. Ono pokazuje i da problem u betonu nastaje u malim pukotinama.

"Bez ispravnog tretmana, pukotine se šire i najzad zahtevaju skupe popravke. Ako se mikropukotine prošire i stignu do čelične armature, neće isključivo beton biti ugrožen, nego će i armatura korodirati izložena vodi, kiseoniku, moguće ugljen-dioksidu i hloridima. To dovodi do kolapsa čitave strukture", ukazuje Jin.

Najdrastičniji primer bile bi nuklearne elektrane, koje takođe koriste beton za zaštitu od radijacije.

"Ova ideja inspirisana je ljudskim telom koje je sposobno da samo isecli posekotine, masnice, slomljene kosti", kaže Jin.

"Trichoderma reesei" je vrsta koja bi pomešana sa betonom mirovala sve dok se ne pojavi prva pukotina. Sa vodom i kiseonikom, dotad "usnula" gljiva će proklijati, porasti i ubrzati kalcijum-karbonat da zaceli pukotinu. Kada se pukotine u celosti poprave i voda i kiseonik više ne mogu da prodru, gljiva će ponovo oformiti spore ", objasnio je Jin.

Istraživanje je još uvek u ranoj fazi, a najveći problem je opstanak gljive u teškim uslovima betona. Naučnici, ipak, veruju da će prilagođavanjima "Trichoderme reesei" uspeti da efikasno popuni pukotine.
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.