Dve slike Marka Rotka prodate za 76 miliona dolara

Izvor: Beta, 11.Nov.2014, 19:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dve slike Marka Rotka prodate za 76 miliona dolara

NJUJOrK, 11. novembra 2014. (Beta-AP) - Dve slike američkog slikara Marka Rotka prodate su za više od 76 miliona dolara na Sotebijevoj aukciji posleratne i savremene umetnosti u Njujorku.

"Slika bez naziva (žuta, narandžasta, žuta, svetlo-narandžasta)" iz 1955. prodata je u ponedeljak za 36,5 miliona, za nešto više nego što su bile aukcijske procene da će dostići 30 miliona dolara.

"Slika bez naziva", >> Pročitaj celu vest na sajtu Beta << nastala 15 godina kasnije, dostigla je nešto ispod 40 miliona, što je skoro dvostruko od procena.

Te dve slike bile su u kolekciji naslednice Listerina, proizvodjača vodice za ispiranje usta, Rejčel "Bani" Melon, a ostale stvari iz njene kolekcije, medju kojima i nakit i nameštaj, biće ponudjene u serijama na prodaju na aukcijama od 20. do 23. novembra. Procenjuje se da bi sve stvari mogle da budu prodate ukupno za više od 100 miliona dolara.

Od prodaje će profitirati Fondacija Džerarda Lamberta, koja podržava biblioteku u Apervilu u Virdžiniji u kojoj se nalazi kolekcija Melonove retkih knjiga, rukopisa i umetničkih radova koji se tiču hortikulture, enterijera i biologije.

Melon, poznata hortikulturistkinja i udovica filantropa Pola Melona, umrla je u martu u 103. godini.

Dosadašnji rekord za prodaju neke Rotkove slike je 86,8 miliona dolara za "Narandžasto, crveno, žuto".

Nastavak na Beta...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Beta. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Beta. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.