Čovek kao Arsen, u MoMA

Izvor: SEEcult.org, 18.Avg.2015, 14:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čovek kao Arsen, u MoMA

Muzej moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku odlučio je da uvrsti u svoju zbirku omot prvog studijskog albuma Arsena Dedića “Čovjek kao ja” iz 1969. godine, koji je dizajnirao Mihajlo Arsovski, jedan od pionira grafičkog dizajna u Hrvatskoj.

MoMA je o toj odluci obavestio Dedića posredstvom kompanije poznatog grafičkog dizajnera Mirka Ilića, koji živi i radi u Njujorku.

Kustos Odeljenja za arhitekturu >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEcult.org << i dizajn MoMA Martino Stierli naveo je u pismu Dediću da ga sa velikim zadovoljstvom obaveštava da je Komisija za akvizicije Odeljenja za arhitekturu i dizajn MoMA odlučila da uvrsti u svoju kolekciju omot albuma “Čovjek kao ja” (A Man Like Me).

“Oduševljeni smo što ćemo moći da izložimo ovo izuzetno delo u oMA”, navedeno je u pismu koje je Mirko Ilić objavio na svom Fejsbuk profilu, čestitajući ujedno i Arsovskom, a posebno Dediću što je prihvatio tako “divan i nekonvencionalan” dizajn za naslovnu stranu svog albuma.

Pismo je poslato Dediću 14. avgusta – tri dana uoči njegove smrti u bolnici u Zagrebu.

Dedić je album “Čovjek kao ja” prodato u više od 60.000 primeraka.

U vreme objavljivanja, omot tog izdanja ocenjen je kao izuzetno dizajnersko delo Mihajla Arsovskog, tada grafičkog urednika “Pop Expressa”, prvog hrvatskog muzičkog časopisa. Budući da je album autorska ispovest Dedića, koji se predstavlja u prvom licu jednine, Arsovski je na omotu uklopio Dedićeve fotografije iz različitih perioda, kao i umetnike koji su na njega uticali, poput Đina Paolija (Gino). Jedna od centralnih je fotografija Dedića u tinejdžerskim godinama sa ocem i starijim bratom u uniformi Šibenske narodne muzike.

Album “Čovjek kao ja” je prvi celoviti autorski rad Dedića, a Jugoton ga je reizdao 1971. i 1974. Kuć Croatia Records potom ga je objavila ponovo 1999, a 2004. i digitalno reizdanje albuma na CD-u.

(SEEcult.org)

Nastavak na SEEcult.org...



Povezane vesti

ČOVEK KAO ARSEN Omot prvog studijskog albuma Arsena Dedića u njujorškom muzeju MoMA

Izvor: Blic, 18.Avg.2015

Muzej moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku odlučio je da uvrsti u svoju zbirku omot prvog studijskog albuma Arsena Dedića “Čovjek kao ja” iz 1969. godine, koji je dizajnirao Mihajlo Arsovski, jedan od pionira grafičkog dizajna u Hrvatskoj...MoMa je o toj odluci obavestio Dedića posredstvom kompanije...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEcult.org. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEcult.org. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.