Cijene hrane pale u lipnju zbog trgovinskih napetosti

Izvor: SEEbiz.eu, 05.Jul.2018, 18:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cijene hrane pale u lipnju zbog trgovinskih napetosti

NEW YORK - Cijene hrane pale su u lipnju prvi puta u ovoj godini budući da su trgovinske napetosti između SAD-a i njegovih trgovinskih partnera potisnule u drugi plan pogoršane izglede za proizvodnju, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.

FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u lipnju za 1,3 posto u odnosu na svibanj i u prosjeku je iznosio 173,7 bodova, izračunali su u FAO-u.

U svibnju cijene hrane >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << porasle su na mjesečnoj razini za 1,2 posto.

Najviše su u prošlom mjesecu pale cijene žitarica, za 3,7 posto na mjesečnoj razini, što u FAO-u objašnjavaju "relativno oštrim padom" cijena kukuruza i pšenice zbog pojačanih trgovinskih napetosti.

Osjetno su smanjene i cijene biljnih ulja, za tri posto u odnosu na svibanj, kliznuvši na najnižu razinu u nešto manje od dvije i pol godine, uz jeftinije suncokretovo, palmino i sojino ulje, navode u FAO-u.

Pojačane trgovinske napetosti između SAD-a i njihovih trgovinskih partnera, posebno Kine, posebno su snažno pritisnule američki izvoz, ističu u FAO-u, a dodatni je pritisak generirao i jaki dolar.

Pojeftinili su i mlijeko i mliječni proizvodi, za 0,9 posto, budući da su niže cijene sira zbog većeg izvoza iz Europske unije i SAD-a nadjačale poskupljenje obranog mlijeka u prahu.

Šećer je pak u lipnju poskupio 1,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, nakon šestomjesečnog razdoblja pada cijena, budući da je suša u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku, potaknula zabrinutost za urod šećerne trske i za proizvodnju.

Cijene mesa gotovo su stagnirale na mjesečnoj razini.

Snižena prognoza proizvodnje i zaliha žitarica

U odvojenom je izvješću FAO izmijenio prognozu o proizvodnji žitarica u ovoj godini zbog pogoršanih izgleda za urod pšenice u Europskoj uniji, te za urod pšenice i žitarica koje se koriste za prehranu ljudi i stoke, poput kukuruza, u Ruskoj Federaciji i Ukrajini.

U agenciji sada očekuju da će ove godine proizvodnja biti 2,4 posto manja nego u rekordnoj 2017. i da će iznositi 2,586 milijardi tona.

To je 24 milijuna tona manje no što su prognozirali u lipnju.

Potrošnja žitarica u sezoni 2018/2019. trebala bi porasti za jedan posto, na 2,641 milijardu tona, izračunali su u FAO-u.

Budući da bi potrošnja trebala nadmašiti novu proizvodnju, zalihe akumulirane u proteklih pet sezona vjerojatno će na kraju nove sezone biti sedam posto manje nego na njezinom početku, napominju u agenciji UN-a.

Najviše bi se trebale smanjiti zalihe kukuruza, ističu u FAO-u,

Obujam svjetske trgovine žitaricama trebao bi se u sezoni 2018/2019. zadržati na visokoj razini, pri čemu bi trgovina pšenicom trebala biti tek nešto ispod rekordne razine iz 2016/2017., procjenjuju u FAO-u.
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.