
Izvor: B92, 11.Feb.2011, 23:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reakcije na ostavku Mubaraka
Berlin, Vašington, London -- Američki predsednik Barak Obama izjavio je da odlazak Hosnija Mubaraka sa vlasti u Egiptu predstavlja tek početak promena u toj zemlji.
Obama je Egiptu ponudio pomoć na putu ka demokratiji i pozvao egipatsku vojsku da obezbedi mirnu tranziciju ka demokratiju.
"Odlazeći sa vlasti, predsednik Hosni Mubarak je odgovorio na glad naroda za promene. Ali to nije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kraj tranzicije Egipta, već početak", rekao je Obama.
"Sigurno će biti teških dana pred njima, ima dosta pitanja na koja treba odgovoriti, ali uveren sam da narod Egipta može da nađe odgovor, i to mirno, konstruktivno i u duhu jedinstva, kao i u protekle dve nedelje”, dodao je predsednik SAD.
Prema njegovim rečima, Egipćani su dali na znanje da ih ne zanima ništa manje od istinske demokratije i "Egipat više nikada neće biti isti”.
Obama je ocenio da je egipatska vojska služila "patriostki i odgovorno kao čuvar države i sada treba da obezbedi da tranzicija bude uverljiva u očima naroda”.
To znači, precizirao je on, zaštitu prava svih građana, ukidanje vanrednog stanja, izmenu ustava i drugih zakona da bi se te promene učinile nepovratnim, kao i određivanje jasnog puta ka izborima, koji će biti fer i slobodni.
"Štaviše, ta tranzicija mora sve glasove Egipta dovesti za sto”, dodao je Obama. On je istakao da će SAD i dalje biti "prijatelj i partner” Egipta.
"Spremni smo da pružimo pomoć tamo gde je neophodno, i gde se od nas traži, da bi se pristupilo uverljivoj tranziciji ka demokratiji”, istakao je Obama.
Prema njegovim rečima, "demokratski Egipat može da unapredi svoju ulogu odgovornog liderstva ne samo u regionu, nego i u svetu”.
"Egipćani su nas inspirisali time što su se opredelili da nenasilje, kao moralna snaga, a ne terorizam i bezumnio ubijanje, još jednom usmere tok istorije ka pravdi”, dodao je Obama.
Nemačka i SAD ocenile su da je odlazak egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka s vlasti "istorijska" promena, a Velika Britanija je u prvom reagovanju na tu vest pozvao na uspostavljanje demokratije u toj zemlji.
Nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila je da Mubarakov odlazak predstavlja "istorijsku promenu", pozivajući istovremeno egipatski režim da poštuje "bezbednost Izraela" i mirovni sporazum s tom zemljom.
"Očekujemo od budućeg egipatskog režima da nastavi mirovni proces na Bliskom istoku, pridržavajući se sporazuma sklopljenog sa Izraelom kako bi bila garantovana bezbednost Izraela", ukazala je nemačka kancelarka.
U Londonu je britanski premijer Dejvid Kameron posle ostavke Hosnija Mubaraka rekao da Egipat treba da da da ide ka uspostavljanju "civilne vlade i demokratije".
Potpredsednik SAD Džo Bajden pozdravio je "istorijski dan za Egipćane", ocenjujući da Mubarakova ostavka treba da vodi ka uspostavljanju demokratije u toj zemlji.
Bajden, koji je govorio na Univerzitetu u Luizvilu, ocenio je da je odlazak "raisa" došao u "presudnom trenutku" za Bliski istok i upozorio na "posledice" koje se mogu očekivati u budućnosti.
Pogledaj vesti o: Barak Obama, Vašington