Hosni Mubarak najbogatiji na svetu?

Izvor: B92, 12.Feb.2011, 17:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hosni Mubarak najbogatiji na svetu?

Kairo -- Stručnjaci za Bliski istok procenjuju da je bogatstvo predsednika Hosnija Mubaraka i njegove porodice ogromno i da bi moglo da iznosi čak 70 milijardi dolara.

Odmah pošto je podneo ostavku, Švajcarska je blokirala svu imovinu koja pripada Hosniju Mubaraku.

"Švajcarska je od ovog trenutka zamrzla svu imovinu koja pripada bivšem egipatskom predsedniku", izjavio je portparol Ministarstva inostranih poslova u Bernu.

On, naravno, nije govorio o tome >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kolika je imovina bivšeg predsednika Egipta, pošto je to tajna, ali je nagovestio da će se "na ledu" naći i računi najbližih saradnika Mubaraka, koji je juče podneo ostavku.

Diktatori, koji su dugo na vlasti, gotovo bez izuzetka, raspolažu ogromnom imovinom. Švajcarska je nedavno zamrzla i imovinu bivšeg predsednika Tunisa Zina al Abidina Ben Alija, koji je 14. januara podneo ostavku i napustio zemlju posle višednevnih protesta građana. Prema pisanju svetskih medija, on je, posle pada, prilikom bekstva u Saudijsku Arabiju sa sobom odneo i tonu i po zlata.

Koliko vredi imovina Hosnija Mubaraka, špekulisalo se i pre jučerašnjeg podnošenja ostavke. Po nekim procenama on bi mogao da bude jedan od najbogatijih ljudi na svetu. Profesor političkih nauka na Univerzitetu Prinston Amnej Džamal smatra da se bogatstvo predsednika Mubaraka kreće od 40 do 70 milijardi dolara.

"Poslovni poduhvati iz njegove vojne i političke karijere su se preneli i na njegovo lično bogatstvo", kazala je nedavno Džamal i dodala da u takvim režimima kao što je Mubarakov ima mnogo korupcije i korišćenja javnih izvora prihoda za lično bogaćenje.

Nakon tri decenije na mestu predsednika, Mubarak je imao pristup mnogim ugovorima koje su na njegove račune doneli ogromne sume novca. Većina tog novca se navodno nalazi na tajnim računima u bankama ili je uložen u luksuzne kuće i hotele.

Veliki deo Mubarakovog bogatstva navodno je u britanskim i švajcarskim bankama i u nekretninama koje ima u Londonu, Njujorku, Los Anđelesu i na atraktivnim lokacija uz obalu Crvenog mora.

Prema izvještaju arapskih novina "Al Habar", egipatski predsednik poseduje stanove na ekskluzivnim lokacijama u Njujorku i Los Andjelesu. Milijarderi su, takođe, kako se tvrdi i dvojica njegovih sinova.

Navodno je sa 17 milijardi dolara najbogatiji Gamal, sin Hosnija Mubaraka. Na drugom mestu je bivši predsjednik lično, piše Dojče vele. Njegova se imovina procenjuje na 10 milijardi dolara. Slede sin Alaa s osam i supruga Susan s oko četiri milijarde.

Egipćani se ne nadaju povratku opljačkanog novca

Ipak, Egipćani ne gaje velike nade da bi novac mogao biti vraćen državi jer je teško utvrditi odakle taj novac potiče. Jedino je sigurno da glavni izvor zarade nije bila Mubarakova predsednička plata. Čak i da je sigurno da deo imovine potiče iz ilegalnih poslova, to je teško dokazati.

Ahmed el Nagar obašnjava kako je Mubarakov sin Gamal došao do barem jednog dela od svojih 17 milijardi dolara. "Egipat je morao da proda svoje državne obveznice na međunarodnom finansijskom tržištu. To je bilo krajem 80-ih i početkom 90-ih godina prošlog veka. Obveznice su prodane za 35 posto od regularne vrednosti. Gamal Mubarak je kupio te obveznice, jer mu je zajamčeno da će ih moći prodati za punu cenu. Naravno, sve to pod uticajem njegovog oca", kaže on.

Tek je Mubarakova ostavka omogućila zamrzavanje imovine u inostranstvu. Jer, sve dok je bio na vlasti, vladama drugih država nije bilo moguće preduzimanje određenih koraka.

Eventualna zaplena imovine biće moguća samo ako nova egipatska vlada protiv bivšeg predsednika pokrene sudski postupak i uspe da dokaže da je novac stečen na protivzakonit način.

Ipak, stručnjaci ocenjuju da su vrlo male šanse za povratak nezakonito stečene Mubarakove imovine egipatskim građanima. Jer, porodice vlastodržaca obično imaju na raspolaganju čitav tim savetnika koji uspevaju da spretno prikriju poreklo i tokove novca.

Egipatski ekonomista Ahmed el Naggar ističe da građani ionako ne gaje prevelike nade u povratak ukradene imovine.

"Stanovništvo trenutno ne gleda na te pojedinosti. Jer, svi znaju kakve je zastrašujuće razmere imala korupcija, bez obzira radilo se o predsednikovom klanu ili o drugim državnim službenicima", kaže on

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.