Sećanje na nedužno stradale tokom bombardovanja zgrade RTS

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Apr.2020, 08:16

Sećanje na nedužno stradale tokom bombardovanja zgrade RTS

Komemoracija stradalima u NATO bombardovanju zgrade RTS pre 21 godinu održana je noćas u 2:06 kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u Beogradu.

U noći između 22. i 23. aprila 1999. NATO je bombardovao zgradu RTS i ubio 16 zaposlenih.

Naziv ovogodišnje komemoracije je "Sećanje na nedužne", a u ime porodica stradalih radnika, govorio je Miroslav Medić, preneo je RTS.

On je rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da je 16 radnika RTS "na svirep način mučki ubijeno na svojim radnim mestima bez prava da se zaštite i da se sklone na sigurno bar u vreme vazdušne opasnosti0".

U napadu su poginuli: Jelica Munitlak, šminker, Ksenija Banković, video-mikser, Darko Stoimenovski, tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović, tehničar u masteru, Dragorad Dragojević, radnik obezbeđenja, Dragan Tasić, električar, Aleksandar Deletić, kamerman, Slaviša Stevanović, tehničar, Siniša Medić, dizajner programa, Ivan Stukalo, tehničar, Dejan Marković, radnik obezbeđenja, Milan Joksimović, radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović, tehničar u masteru, Slobodan Jontić, monter, Milovan Janković, precizni mehaničar i Tomislav Mitrović, režiser programa.

Zbog pandemije kovida, a u skladu sa pravilima koja su na snazi, RTS i porodice stradalih ove godine nisu u mogućnosti da organizuju komemorativne događaje kojima se svakog 23. aprila podseća na tu veliku tragediju.

U 14.06 Radio-televizija Srbije neće organizovati okupljanje ovim povodom, kako je prethodnih godina bilo uobičajeno, a predstavnici porodica i građani tokom dana moći će da upale sveće ispred spomenika, poštujući pri tome sve propisane mere Vlade Srbije kada je reč o udaljenosti i zadržavanju više osoba na jednom mestu.

Odgovorni moraju biti kažnjeni

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije istakli su danas, povodom 21. godišnjice od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS, da odgovorni za taj ratni zločin ne smeju ostati van domašaja pravde.

U saopštenju, UNS i Strukovni sindikat RTS naveli su da je bombardovanjem RTS 1999. godine NATO ustanovio praksu upotrebe vojne sile protiv medija u međunarodnim sukobima a da niko iz te vojne organizacije nije pozvan na odgovornost zbog zločina nad našim kolegama.

Kako se ističe, sve značajne međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile SU ubijanje civila u RTS, a da Amnesti internešenel nameran napad na zgradu RTS kao civilni objekat i ubijanje 16 medijskih radnika smatra ratnim zločinom.

U saopštenju se podseća da je bivši generalni direktor RTS Dragoljub Milanović odslužio zatvorsku kaznu zbog toga što zaposlene nije izmestio iz zgrade u Aberdarevoj, ali da do sada državni organi nisu pokazali spremnost da utvrde odgovornost NATO za ubistvo zaposlenih.

Izraženo je i očekivanje da će Komisija za istraživanje ubistava novinara imati ključnu ulogu u rasvetljavanju svih okolnosti ubistva 16 medijskih radnika.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Održana komemoracija stradalima u NATO bombardovanju zgrade RTS

Izvor: Radio 021, 23.Apr.2020

Komemoracija stradalima u NATO bombardovanju zgrade RTS pre 21 godinu održana je sinoć u 2:06 časa kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u Beogradu...U noći između 22. i 23. aprila 1999. NATO je bombardovao zgradu RTS i ubio 16 zaposlenih...Naziv ovogodišnje komemoracije je "Sećanje na...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.