Rodić: Kfor uživa najveće poverenje građana

Izvor: RTS, 13.Feb.2014, 17:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rodić: Kfor uživa najveće poverenje građana

U odnosu na ostale međunarodne aktere angažovane na Kosovu i Metohiji Kfor uživa najviše poverenje građana Srbije, rekao je ministar odbrane Nebojša Rodić na sastanku sa komandantom NATO združenih snaga Napulj Brusom Klinganom. Rodić se sastao i sa slovenačkim načelnikom Generalštaba.

Ministar odbrane Nebojša Rodić izjavio je da Kfor uživa najviše poverenje građana Srbije u odnosu na ostale međunarodne aktere angažovane na Kosovu i Metohiji i da će održanje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << neutralne pozicije NATO podržati primenu Briselskog sporazuma između Beograda i Prištine.

Rodić je u razgovoru sa komandantom NATO združenih snaga Napulj Brusom Klinganom istakao da je od posebne važnosti da ne dođe do smanjenja snaga Kfora, što bi dovelo do otežane implementacije Vojnotehničkog sporazuma, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Klingan je, kako se navodi, izrazio zadovoljstvo "komunikacijom na visokom nivou između Srbije i NATO", kao i želju da se kvalitetna saradnja nastavi na obostrano zadovoljstvo.

Rodić i Klingan razgovarali su i o regionalnoj saradnji i ulozi Srbije u kreiranju bezbednosnog okruženja na Balkanu, kao i o saradnji u okviru programa Partnerstvo za mir.

Posebno je naglašen značaj saradnje Vojske Srbije i Kfora čiji rezultati, kako se navodi, značajno utiču na jačanje bezbednosne situacije u regionu.

Na sastanku je bilo reči i o predstojećem sastanku zamenika načelnika generalštabova u okviru Procesa saradnje ministara odbrane zemalja Jugoistočne Evrope, koji će biti održan u Beogradu od 10. do 13. juna. 

Prethodno su ministar Rodić i načelnik Generalštaba slovenačke vojske general-major Dobran Božič konstatovali da je dugogodišnja uspešna saradnja Srbije i Slovenije dobar primer razvijanja prijateljskih odnosa u regionu, čiji je cilj stvaranje povoljnijeg okruženja za sveukupan prosperitet i razvoj.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva odbrane, Rodić se zahvalio za podršku u procesu evrointegracija i profesionalni odnos više od 300 pripadnika oružanih snaga Slovenije u sastavu Kfora.

Kada je reč o vojnoj saradnji, u protekloj godini realizovano je više zajedničkih aktivnosti, a posebno je izražena saradnja vojnoobrazovnih institucija i vojnih arhiva, kao i u oblasti budžeta i finansija.

Slovenačkom načelniku Generalštaba predstavljeni su mogućnosti i kapaciteti Centra ABHO, baze Jug, Vojnomedicinske akademije, Vojne bolnice u Nišu, Centra za mirovne operacije i Centra za uništavanje municije i naoružanja - TRZ Kragujevac.

Rodić je preneo sagovorniku zainteresovanost za slovenačka iskustva kada je reč o učešću u borbenim grupama i projektima Evropske odbrambene agencije.

Kao oblasti buduće saradnje, predloženi su obuka, priprema i eventualno zajedničko učešće u multinacionalnim operacijama i regionalnim vojnim vežbama.
Pogledaj vesti o: NATO,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.