NATO ne veruje u primirje na istoku Ukrajine

Izvor: NoviMagazin.rs, 20.Sep.2014, 23:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO ne veruje u primirje na istoku Ukrajine

Vrhovni komandant NATO za Evropu, američki general Filip Bridlav, rekao je danas da malo veruje u dvonedeljno primirje između ukrajinske vojske i proruskih snaga, sukobljenih na istoku Ukrajine.

U obraćanju novinarima u prestonici Litvanije Vilnjusu, Bridlav je rekao da je sporazum postignut ovog meseca "primirje samo po nazivu, ali ono što se događa na terenu je potpuno druga priča", prenela je agencija AFP.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << />
Nivo nasilja, uključujući broj artiljerijskih paljbi poslednjih nekoliko dana, isti je kao i pre prekida vatre, rekao je Bridlav.

Američki general je izrazio nadu da će se to promeniti kao i da će sporazum postignut juče, o formiranju tampon-zone između ukrajinske vojske i proruskih snaga, dovesti do stabilizacije situacije.

Bridlav je rekao da su ruske snage i dalje u Ukrajini, ali nije precizirao njihov broj, prenela je agencija AFP.

"Fluidnost kretanja ruskih snaga i snaga koje podržava ruska vojska napred i nazad preko granice čini gotovo nemogućim shvatiti njihov broj", rekao je Bridlav.

Broj ruskih vojnika u Ukrajini je "značajno opao" u odnosu na ogroman broj koji je bio tamo pre više od nedelju dana, rekao je Bridlav, naglasivši da se "oni nisu vratili kući i još uvek su na raspolaganju da se vrate u Ukrajinu ako bi tako želela" ruska vlada.

Rusija je pomerila određene svoje snage prema jugu Ukrajine radi pritiska na lučki grad Marijupolj, prenela je agencija Rojters.

Upitan da li je ruski cilj povezivanje sa svojim snagama na Krimu duž ukrajinske obale, Bridlav je rekao:" Ne bih da spekulišem o tome šta im je namera, ali su svakako ostavili potrebnu vojsku koja može da preduzme akcije duž te obale ako bi to izabrali".

Bridlav je rekao da je NATO zabrinut zbog ruskog naoružavanja Krima.

"Priobalne krstareće rakete koje su tamo, sistem protiv-vazdušne odbrane koji je tamo postavljen može da izvrši veliki uticaj na severu Crnog mora i na one koji operišu na severu Crnog mora. I to je briga za sve nas", ocenio je Bridlav.

"Čuli smo danas neke moguće nove sporazume...i naša je iskrena nada i želja da... dve sukobljene strane mogu da postignu dogovor i ponovo uspostave prekid oružanih sukoba", zaključio je Bridlav.

Bridlav se nalazi u Vilnjusu na sastanku vojnih šefova NATO, koji su razgovarali o više pitanja, uključujući situaciju u Ukrajini i odnose sa Rusijom.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.