Kako štede članice NATO-a?

Izvor: Vesti-online.com, 11.Apr.2013, 16:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako štede članice NATO-a?

Izbijanje krize pre pet godina, političare širom sveta nateralo je na štednju. Od toga, nisu ostali pošteđeni ni vojni budžeti zemalja članica NATO. Samo se u Nemačkoj do 2015. planiraju uštede od osam milijardi evra.

Foto: Arhiva  

Kako se generali i ministri odbrane snalaze sa manje novca? Odgovor leži u boljem korišćenju postojećih resursa i boljoj saradnji unutar Alijanse.

  >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Recept zvan sinergija

"U trenutku u kojem smo prisiljeni da sa manje sredstava ispunjavamo zadatke koje pred nas postavlja bezbednosna situacija u svetu, treba što je moguće više pojačati zajedničke mehanizme kojima raspolažu savezi“, rekao je još 2011. nemački ministar odbrane Tomas de Mezijer.

 

Prošle godine pokrenut je NATO-projekt "Pametna odbrana", a i u sklopu Zajedničke evropske spoljne i bezbednosne politike (GASP) se sve kreće u smeru sinergije resursa. Ali taj proces je još u povojima. Sada bi partneri trebalo da se usredsrede na pojedine zadatke.

 

Sputani Nemački interesi u NATO

Danas NATO-partneri više ne vode samostalne akcije, bez saglasnosti sa drugima. "Vreme samostalnih akcija je iza nas“, kaže Meling. Ali iz toga sledi da se u vojne akcije uključuje sve više zemalja i partneri koji baš i ne podržavaju svim srcem neke poteze drugog partnera. To se mnogima, pogotovo u Nemačkoj, ne dopada.

"Mi verovatno više sebi nećemo moći da priuštimo 28 oružanih snaga koje mogu sve“, kaže potpukovnik Mihael Angerer.

 

Pred Evropom su veliki zadaci jer NATO-partner – SAD, se sve više okreće području Pacifika.

  Holanđani u nemačkim tenkovima

Do sada je u okviru NATO primenjeno 25 programa "Pametna odbrana“. Nisu svi sa ushićenjem prihvatili program za udruživanje snaga i mnogi nisu bili, kako kaže Angerer, bili spremni da se odreknu nadležnosti za neka područja. Tako su Holanđani svoje borbene tenkove parkirali u garaže, a holandski vojnici sada se uvežbavaju sa druge strane granice, u Nemačkoj.

 

Na području vojnog vazduhoplovstva, pre svega u transportnom sektoru, saradnja na evropskom nivou traje odavno, što se, između ostalog, pokazalo i tokom nedavne misije u Maliju. Tamo su Francuzi preuzeli dobar deo posla na terenu, ali je logistika bila u potpunosti evropska. I zajednički krizni štab u nemačkom Ulmu, deo je te strategije.

Zajednički u akciju

Ali nisu svi oduševljeni trendom odricanja od nekih kompetencija u svrhu štednje.

"Bezbednosna politike danas više zavisi od finansija, nego od strateški važnih pitanja“, kritikuje Kristijan Meling iz nemačke fondacije "Nauka i politika“.

 

On "odbrambeno-ekonomski imperativ“ posmatra sa krajnjom skepsom, tim pre što neke zemlje unutar saveza, poput Nemačke, ne mogu da se odreknu nekih bezbednosno-obrambenih elemenata. Zato je i efekt štednje pri Bundesveru, za sada izostao. Osim saradnje na terenu, partneri sada tesno sarađuju i na visokom nivou.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.