
Izvor: Southeast European Times, 12.Mar.2015, 15:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KFOR i dalje ključan za regionalnu stabilnost i razvoj
Osiguravanjem slobode kretanja i bezbedne sredine, KFOR pomaže da se unaprede kosovsko društvo i regionalna stabilnost, slažu se zvaničnici i eksperti.
12/03/2015
Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 12.3.2015.
Od okončanja sukoba na Kosovu 1999. godine misija KFOR-a na čelu sa NATO-om radi na održanju mira, bezbednosti i slobode kretanja za građane Kosova. Uspeh misije na Kosovu takođe doprinosi regionalnoj stabilnosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << i odnosu između Alijanse i zemalja jugoistočne Evrope.
Prema NATO-u, general američkog vazduhoplovstva Filip M. Bridlav, glavnokomandujući snaga NATO-a i komandant Komande američkih snaga u Evropi, izrazio je zadovoljstvo „izuzetnim rezultatima koje je postigao KFOR u unapređivanju ukupne bezbednosne situacije na Kosovu, zahvaljujući profesionalizmu i posvećenosti njegovih vojnika“. To je učinio tokom posete sedištu KFOR-a u Prištini krajem februara.
Komandant KFOR-a general-major Frančesko Paolo Filjuolo i međunarodno osoblje sedišta KFOR-a informisali su Bridlava o najnovijim bezbednosnim i sociopolitičkim kretanjima na Kosovu. Oni su demonstrirali koliko su rezultati koje je KFOR postigao važni za osiguravanje bezbedne klime i omogućavanje boljih socijalnih i ekonomskih uslova za građane Kosova. „KFOR ima oko 5.000 vojnika i spreman je da brzo reaguje na situacije širom Kosova kako bi održao slobodu kretanja i bezbednu sredinu“, navodi se u pisanom saopštenju misije za SETimes.
Radomir Jovanović, student prava iz Gnjilana, rekao je za SETimes da je prvih godina nakon sukoba prisustvo vojnika KFOR-a bila jedina garancija da je bezbedno kretati se između etničkih oblasti. Taj osećaj je i dalje prisutan, kaže on, bez obzira na sadašnji etnički suživot.
„Vojnici KFOR-a postali su deo naše svakodnevnice. Vidimo ih kao neku vrstu nade da će se stvari poboljšati. Činjenica da su oni multinacionalna jedinica još više pojačava taj osećaj“, kaže Radomir za SETimes.
„KFOR je jedina garancija da se nasilje neće ponoviti“, kaže direktor beogradskog Foruma za etničke odnose Dušan Janjić u izjavi za SETimes. „To je dobro organizovan, međunarodni oblik vojne stabilnosti i prisustva NATO-a na Kosovu i Balkanu. KFOR-u nije potreban dodatan dokaz o potrebi njegovog prisustva, posebno ako imamo na umu iskustva iz prošlosti.“
Deo mandata KFOR-a jeste da osigura slobodu kretanja međunarodnog civilnog prisustva i drugih međunarodnih organizacija, uključujući EULEKS. Misija NATO-a takođe ima svojstvo trećeg tela za reagovanje, nakon kosovske policije i EULEKS-a.
Biti važan deo bezbednosti i stabilnosti u regionu omogućava bolji socijalni i ekonomski razvoj, navodi KFOR.
General Ljubiša Diković, načelnik Generalštaba Srbije, navodi da KFOR u potpunosti podržava srpsku vojsku i ministarstvo unutrašnjih poslova u održavanju stabilnosti u Kopnenoj zoni bezbednosti uz administrativni prelaz između Srbije i Kosova.
„KFOR se slaže oko značaja sveobuhvatnog pristupa i uzajamne saradnje organizacija međunarodne zajednice i lokalnih institucija kako bi se održala normalizacija i podstakao razvoj kosovskog društva“, dodaje KFOR.
Florijan Ćehaja, izvršni direktor kosovskog Centra za bezbednosne studije, kaže da je NATO u Evropi i dalje jedna od najjačih organizacija kolektivne odbrane i jedna od onih kojima se najviše veruje. Njegov doprinos kroz misiju KFOR-a je od ključnog značaja za održanje mira i bezbednosti u regionu.
Ćehaja navodi da je KFOR za Kosovo put kao članstvu u NATO. Misija je pomogla institucijama zemlje da sazreju i preduzmu pozitivne korake u smislu saradnje na polju regionalne bezbednosti.
„Ukupni bezbednosti izazovi -- sukob u Ukrajini, porast verskog ekstremizma -- mogu da se spreče i da se rešavaju samo kroz jasnu mogućnost regionalne saradnje i članstva u evropskoj kolektivnoj odbrani“, kaže Ćehaja za SETimes.
Janjić je nazvao KFOR „simbolom saradnje između NATO-a i zapadnog Balkana“.
„Njegovo prisustvo i saradnja u regionu biće ojačani kada Crna Gora postane članica Alijanse, kada pregovori Bosne o članstvu budu odblokirani i kada saradnja sa Srbijom bude još bolja“, navodi Janjić.
Srpski ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da su UNMIK, KFOR i druge međunarodne institucije važni za srpske građane na Kosovu, jer su glavna garancija bezbednosti.
Kako KFOR i druge međunarodne misije pomažu u jačanju regionalne bezbednosti? Recite nam šta mislite o tome
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Southeast European Times...