Jevtić: Priština nije svesna opasnosti džihada

Izvor: Vesti-online.com, 11.Feb.2016, 04:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jevtić: Priština nije svesna opasnosti džihada

Podaci NATO pokazuju da je više od 600 građana sa Kosova otišlo da se bori za Islamsku državu, a zvanični podaci koje smo dobili je da je reč o blizu 300 lica. Ko su, ko ih je regrutovao i kako su otišli, nema zvaničnih podataka, ali se veruje da već postoji određena mreža za reguraticiju gde su u prvom redu parama privlače mladi i siromašni da se pridruže ratu za ID - kaže za "Vesti" Dalibor Jevtić, kosovski ministar za >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << povratak i član Saveta za bezbednost Kosova.

Javno se malo govori o problemu ID, a na zatvorenim sastancima? 

- Nakon informacije da je prvi potpredsednik Vlade Kosova Hašim Tači dobijao direktne pretnje od vođe islamskih radikalista i nakon hapšenja ispred manastira Visoki Dečani, malo se više govori javno, pre svega mislim na pojedine medije na albanskom jeziku. Ipak, to je nedovoljno, s obzirom na opasnost koju taj problem donosi.

Zašto policija krije da je kod islamista uhapšenih ispred Visokih Dečana, pronađena i zastava ID? 

- Isto pitanje sam postavio kolegama u vladi. U medijima na albanskom jeziku je bila informacija da je pronađena zastava, velika količina municije i da postoji povezanost jednog od uhapšenih sa pokušajem odlaska na ratište u Siriji i Iraku. Već neko vreme predstavnicima međunarodnih institucija na Kosovu govorim da posebno zabrinjava ćutnja pojedinih institucija. Ta grupa uhapšenih nikako nije krenula na piknik, postoji sumnja da su oni čak i pucali na povratnike u Berkovu, u opštini Klina.

Da li su preduzeti konkretni koraci na suzbijanju ekspanzije ID? 

- Kao član Saveta za bezbednost Kosova dobio sam zvaničnu potvrdu da su preduzeti određeni koraci. Oko 60 povratnika iz Sirije i Iraka nalazi u zatvoru, a njih oko 50 pod stalnom prismotrom nadležnih službi. Govori se da Policija Kosova "situaciju drži pod kontrolom", međutim, nakon što je, u suštini Kfor, zaustavio i uhapsio grupu islamista ispred manastira, očigledno je da mora više da se radi na sprečavanju ekspanzije islamskog radikalizma na Kosovu.

Neki tvrde da su pojedine džamije glavni regrutni centri? 

- Sve zvanične informacije koje i kao ministar u Vladi dobijam su upravo na sastancima Saveta za bezbednost Kosova. Ne bih se bavio spekulacijama, ali postoje informacije koje ukazuju da se preti pojedinim imamima, onima koji ne žele da propagiraju tu vrstu radikalnog islamizma, da to moraju da čine. I mislim da je to pitanje upravo za islamsku zajednicu. Siguran sam da velika većina muslimanskih vernika na Kosovu ne podržavaju širenje ovakve opasne pojave i širenje islamskog radikalizma.

Da li su Srbi na Kosovu meta ID, posle Visokih Dečana može se zaključiti da jesu? 

- Najviše zabrinjava upravo činjenica da srpski narod može da bude prvi na udaru i to zbog generalno svega što se dešavalo u ne tako davnoj proslošti. Upravo zato na svakom sastanku i u svakoj prilici govorim o ovom problemu. Tražim, zahtevam i insistiram na zaštiti povratnika i srpskog naroda, ali i građana i na na prevenciji u svakom smislu.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.