Intervju petkom: NATO je u ovom trenutku bitniji od pregovora sa EU“ za Severnu Makedoniju, kaže predsednik Stevo Pendarovski

Izvor: B92, 27.Mar.2020, 14:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Intervju petkom: "NATO je u ovom trenutku bitniji od pregovora sa EU“ za Severnu Makedoniju, kaže predsednik Stevo Pendarovski

Dok se svet bori sa pandemijom korona virusa, Severna Makedonija postaje članica NATO i otvara pregovore o članstvu u EU, a za BBC na srpskom govori njen predsednik.

Na ekranu video poziva, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski u kadru se vidi sa tri zastave - nacionalno obeležje obgrljeno je sa jedne strane znamenjem NATO-a, a sa druge zastavom Evropske unije (EU).

Njegova >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zemlja je u 24 časa, u jeku pandemije korona virusa, dobila dve dugo čekane vesti: formalnu potvrdu članstva u vojnoj alijansi i dozvolu za početak pregovora o članstvu u Uniji.

"Ne mogu pošteno da se radujem zbog ove dve važne stvari za našu državu jer me je situacija sa virusom kompletno preokupirala.

"Svi resursi države, i to ne samo naše, preorijentisani su na borbu protiv tog velikog zla", počinje razgovor za BBC na srpskom predsednik Pendarovski.

U Severnoj Makedoniji registrovano je 219 obolelih, tri osobe su preminule, a tri oporavile, napisao je ministar zdravlja Venko Filipče na Fejsbuku.

I pre nego što je izabran za predsednika Severne Makedonije, Stevo Pendarovski imao je važnu ulogu u procesu priključivanja zemlje NATO-u kao lider vladinog tela za ovo pitanje.

Iako kaže da je zvaničan stav Skoplja dugo bio da su procesi ulaska u NATO i EU jednako važni, on sada pravi nijansu.

"NATO je bitniji za percepciju Severne Makedonije kao zemlje koja ima budućnost za koju ne treba brinuti - kažem to ne samo kao čovek koji se dugo bavio pitanjima bezbednosti.

"EU je komplementarni deo te dvojne agende, ali NATO je nesporno bitniji posao u ovom trenutku."

Pendarovski ističe da je NATO već odigrao veliku ulogu u Severnoj Makedoniji, posebno od 2001. i etničkih sukoba sa albanskom zajednicom.

Ipak, svestan je da se jutro posle članstva za građane neće promeniti mnogo toga.

"Ovo su rešenja krupnih, strateških pitanja, a tu se promene ne dešavaju preko noći.

"Postajemo deo ne samo velikog vojnog saveza, već i sistema za razmenu informacija - dobijaćemo iste informacije kao 29 drugih članica NATO-a."

Čekanje na najavljeni početak pregovora sa Evropskom unijom u Skoplju je izazvalo mnogo veće političke potrese.

Zbog izostanka ove potvrde prethodne jeseni, vlada Zorana Zaeva podnela je ostavku, pa je Severna Makedonija u ovu godinu i pripremu za izbore ušla sa tehničkim kabinetom.

U atmosferi pandemije korona virusa, odluka Pariza konačno je bila pozitivna, ali predsednik Severne Makedonije smatra da aktuelna kriza tome nije doprinela.

"Makron je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji rekao da postoje dva uslova za Severnu Makedoniju i Albaniju - da postoji nova metodologija pristupanja, a ona postoji, kao i da dobije pozitivne mini izveštaje o napretku, a i toga itekako ima.

"Tu su svi preduslovi i EU nije imala nijedan razlog da odluči drugačije."

I dok Pendarovskog raduje približavanje Briselu, iz makedonskog susedstva u krizi oko korona virusa čuli su se i vrlo kritični tonovi ka EU.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je korona virus pokazao da "evropska solidarnost postoji samo na papiru", mada je u kasnijim izlaganjima iskazao zahvalnost i na evropskoj pomoći.

Pendarovski odgovara da je, uprkos velikoj ugroženosti Italije i Španije, Evropska unija najpre pružila Severnoj Makedoniji hitnu pomoć od 7.5 miliona evra, dok je kroz različite oblike podrške budžetu izdvojeno još 60 do 70 miliona evra.

"Iako su dve najugroženije zemlje na svetu članice EU, ona je ipak uspela da pruži ovoliku pomoć - a zašto te vesti ne stižu do građana, pitanje je za evropske PR eksperte.

"Postoje druge države koji su mnogo manje pomogle, ali su učinile tako da se to mnogo bolje čuje."

Ipak, sa Balkana se dobro čulo za ono što su pojedini eksperti tumačili kao poraz Evropske unije od Sjedinjenih Država.

Kriza svetske pandemije u Severnu Makedoniju stigla je kada ni u ovoj zemlji političke prilike ne mogu biti opisane kao stabilne.

Izbori su bili zakazani za 12. april, a do njih je zemlju trebalo da dovede tehnička vlada većinski vladajućeg Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), u kojoj je opozicioni VMRO-DPMNE dobio dva ministarska mesta.

Posle sastanka sa liderima stranaka, Pendarovski je doneo odluku da proglasi vanredno stanje čime je tehnička vlada dobila veća ovlašćenja, a predsednik je nazvao "vladom nacionalnog spasa".

"Kada je ovakva situacija, koja je izazov i za ekonomski najjače zemlje, važno je da imate sve političke faktore u vladi, a ne van nje - to je bio moj predlog na sastanku sa svim liderima.

"Političke podele kod nas su veoma duboke - i to je situacija kod nas, ali i svuda u regionu."

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Intervju petkom: „NATO je u ovom trenutku bitniji od pregovora sa EU“ za Severnu Makedoniju, kaže predsednik Stevo Pendarovski

Izvor: Radio 021, 27.Mar.2020

Dok se svet bori sa pandemijom korona virusa, Severna Makedonija postaje članica NATO i otvara pregovore o članstvu u EU, a za BBC na srpskom govori njen predsednik...BBCIntervju sa predsednikom Severne Makedonije rađen je preko Skajpa..Na ekranu video poziva, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.