
Izvor: RTS, 30.Jul.2010, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvatska kupuje neman
NATO i Hrvatska pregovaraju o najmu vojnog transportnog aviona "boing c-17", piše "Jutarnji list", naglasivši da je to neočekivan potez Ministarstva odbrane, koje kuburi sa sredstvima. Hrvatska ušla u preskupi projekat, zbog pritiska SAD, ocenjuju analitičari.
"U toku su pregovori sa Hrvatskom o najmu transportnog vojnog aviona "boing c-17", izjavio je za portal www.fightglobal.com Gunar Borč, generalni menadžer >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << agencije za vazdušni saobraćaj NATO-a.
Reč je o partnerstvu sa Strategic Airlift Capability, u kojem bi, uz Hrvatsku, bilo još 12 zemalja: deset članica NATO-a, Finska i Švedska. Trebalo bi da Hrvatska zameni Italiju, koja je istupila iz partnerstva.
Te zemlje dele tri aviona tipa "boing c-17", a svaka država ima pravo na određeni broj sati letenja. Borč tvrdi da su zvaničnici hrvatskog Ministarstva odbrane dogovorili da hrvatski piloti godišnje lete između 45 i 60 sati na tom avionu.
Avioni se nalaze u mađarskoj vojnoj bazi Papa. Kada je projekat zapao u finansijske teškoće, SAD je od partnera zatražio sufinansiranje obuke pilota i posade.
Sat leta aviona košta 10.000 evra. To znači da bi Hrvatska godišnje samo sate letenja svojih pilota u tom projektu platila između 450 i 600 hiljada evra.
Iako iz NATO-a kažu da su pregovori sa Hrvatskom daleko odmakli, Ministarstvo odbrane, za sada, ne komenatriše projekat.
Ulazak Hrvatske u taj projekat NATO-a veliko je iznenađenje, jer su, proteklih godina, u Ministarstvu odbrane tvrdili da je to preskup projekat koji ne mogu finansirati.
Zbog toga je modernizovan transportni avion "antonov an-24", kako bi se u slučaju potrebe iz Avganistana mogli izvući hrvatski vojnici. Pre godinu dana, obavljen je uspešni probni let prema Kabulu.
Pritisak SAD
Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske nema novca za pokrivanje redovnih aktivnosti, a Vlada je jedva nedavno dala garancije za nastavak projekta oklopnog vozila.
Cela situacija je posebno zanimljiva, jer se u dugoročnom planu razvoja spominje modernizacija aviona "antonov", a nema govora o novom transportnom avionu.
Otuda neki analitičari smatraju da je Hrvatska u taj projekt ušla na pritisak Sjedinjenih Država, koje su Hrvatskoj pojasnile da, kao članica NATO-a, mora prihvatiti i određene obaveze.