„Baltops 2016“: Odgovor NATO-a na rusku sposobnost da se brani

Izvor: Vostok.rs, 07.Jun.2016, 11:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Baltops 2016“: Odgovor NATO-a na rusku sposobnost da se brani

Vašington možda smatra da tri velike „ratne igre“, koje se održavaju u blizini ruske granice, čine jun „zauzetim, ali uzbudljivim“ mesecom, ali Moskva smatra da vežbe imaju „veliku destabilišuću komponentu“, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksej Meškov.

On je dodao da su vežbe „prvenstveno usmerene na podsticanje napetosti“ na Baltiku i u istočnoj Evropi.

Tri vojne vežbe uključuju „Baltops 2016“, pomorske vežbe koje predvode SAD i koje su počele prošle nedelje i trajaće do 26. juna. U međuvremenu, Estonija, Letonija i Litvanija učestvuju u vežbama „Sejber strajk“ koje takođe predvode SAD, a koje se održavaju od 27. maja do 22. juna. I poslednja je „Anakonda“, koja će biti održana od 7. do 17. juna.

„Baltops 2016“ se održava na prostoru na kojem Rusi ne pojačavaju svoje baze, izjavio je vojni ekspert Viktor Murahovski. „Oni viču o ’Iskanderu‘ (pokretni balistički raketni sistem malog dometa) itd. U ovom trenutku raketna brigada u Kalinjingradskom regionu ima samo „Tačka-U“, taktički balistički raketni sistem iz sovjetskog doba.“

Oko 6.100 vojnika iz 17 zemalja, 45 podmornica i brodova, uključujući i američki „Maunt Vitni“ i više od 60 letelica učestvuju u jednoj od najvećih vojnih vežbi u severnoj Evropi. „Baltops 2016“ su tradicionalne „ratne igre“ koje se održavaju više od 40 godina.

​Među zemljama-učesnicama su Belgija, Danska, Estonija, Francuska, Nemačka, Italija, Litvanija, Holandija, Norveška, Poljska, Španija, Velika Britanija i SAD, kao i dve zemlje-partneri NATO-a, Finska i Švedska.

Površina na kojoj se vežbe izvode je ogromna. One će se održati u Estoniji, Finskoj, Nemačkoj, Poljskoj, Švedskoj i na celoj površini Baltičkog mora, sa ciljem da uvere saveznike i partnere Vašingtona da su SAD i NATO posvećeni zaštiti regiona od bilo kakve pretnje, a posebno od Rusije.

Moskva nije srećna zbog ovakve poruke. Kremlj, kao i ruski i strani eksperti, više puta su isticali da Rusija ne predstavlja pretnju za bilo koju susednu zemlju, pa i šire, i da nema nameru da izaziva ili menja postojeću ravnotežu snaga u Evropi.

Moskva je zabrinuta zbog nemilosrdnog nagomilavanja vojske na istočnom krilu pakta, iako nije sklona da „dramatizuje“ nedavni razvoj dešavanja, izjavio je nedavno ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Aktivnosti bloka teško mogu da se opišu kao bilo šta drugo do „destabilizacije i kratkovidosti“, dodao je Lavrov.

Vojni i politički analitičar Aleksandar Perendžijev navodi da se vežbe „Baltops 2016“ mogu posmatrati kao odgovor NATO-a ruskoj sposobnosti da se zaštiti. On je dodao da pakt pokušava da uvuče Švedsku i Finsku u blok.

„Oni stvaraju organizacionu osnovu da se ove dve zemlje pridruže NATO-u. Ovaj trend ne znači da će se Švedska i Finska obavezno priključiti bloku, jer se u tom slučaju neće raditi samo o rešavanju sopstvenih problema uz pomoć NATO-a. One shvataju da pakt pokušava da reši svoje probleme na njihov račun“, dodao je analitičar.

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.