Izvor: Vostok.rs, 24.Okt.2013, 18:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zapad-Rusija: informativna topovska paljba
24.10.2013. -
«Teška ruka Rusije pritiska susede», «Situacija u Rusiji bliska državnom udaru», «Putin se bori protiv NKO», «Moskva mora da promeni metode spoljne politike». To su neki naslovi članaka zapadnih medija poslednjih nedelja. Antiruska informativna lančana traka se aktivirala posle nedavne diplomatske pobede Rusije u sirijskom pitanju, mada ta lančana traka nije zastala ni ranije: hladni rat na informativnom polju nije prestao ni za jedan dan, ističu eksperti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << />
Informativni rat je pojava stara kao svet. Još antički autori su detaljno opisivali izoštrene agitacione kampanje, uz čiju pomoć su političari iz starog doba pokušavali da demoralizuju protivnike.
Savremena Rusija, koja zauzima osminu kopna zemaljse kugle i ima drugu po snazi armiju u svetu, mora da se bori i na informativnom polju. Glavni protivnici su takozvane zemlje Zapada, naročito SAD i Velika Britanija. Antiruska agitacija se sastoji u pokušaju ubediti građane Rusije u pravičnost ideja, koje odgovaraju Zapadu. Glavna ideja je jednostavna. U Rusiji je loše apsolutno sve: predsednik je diktator-revanšista, vlada je nesposobna, ekonomija je propala – i dalje redom prema spisku. Što se tiče Zapada - on je beskrajno razvijen i civilizovan. Tamo je više slobode, više reda, više novaca, a čak i dobrote.
Vajda od takve informativne poruke ima nekoliko pravaca: to je podrška drugih ideja, koje polaze od «mudrog Zapada», to je težnja da se «glasa nogama», emigriravši u neku zapadnu zemlju.
Topovi u borbama između svetskih sila ponekad ćute, dok kanonada informativnih borbi nikada ne miruje. Činjenica je: Rusija i EU se nalaze u stanju hladnog rata. Arena suprotstavljanja je široka: tu su Sirija, zemlje, koje su na raskrsnici – EU ili Carinski savez, nesuglasice u shvatanju demokratskih sloboda, - kaže međunarodni velemajstor, politikolog Aleksej Kuzmin.
- Realne političke korake možemo da uporedimo sa strateškim manevrisanjem, a napade medija sa taktičkim operacijama na šahovskoj tabli. Jedan od glavnih šahovskih postulata glasi: Taktika u službi strategije. Odnosno, ispadi taktičkog karaktera moraju se ostvarivati u okviru duboko smišljene strateške linije. To odlično poznaju vojskovođe hladnih ratova. Nikoga ne sme da prevari neki disonans između inače uzdržanih akcija lidera zemalja i besomučno neprijateljske kampanje medija. To su karike jedinstvenog strateškog plana, koji su vašingtonski stratezi predali Briselu, a koji u nekoj meri podržavaju evropski igrači.
Psihološki aspekat u šahu je jedan od najvažnijih. Suprostavljanje karaktera počinje prilikom rukovanja uoči partije. Nastavlja se ono ne samo u vreme igre, već i konferencije za štampu. Glavni cilj istupanja pred novinarima je ubediti suparnika u beznadežnost pretenzija na pobedu u partiji, turniru, svetskom prvenstvu.
Dakle, nema ništa čudno, što posle ruskog diplomatskog trijumfa u Siriji u zapadnim medijima su se setili uhodanih šema medijskog pritiska, - smatra i međunarodni velemajstor i analitičar Vladislav Tkačev.
- U horu antiruskih glasova se mogu čuti i izbalansirana mišljenja. Naprimer, u italijanskoj La Stampa istupio je poznati posmatrač Roberto Toskano. Prema njegovom mišlenju, politička pobeda Putina u hemijskom razoružavanju Sirije nije jedini slučaj. Te događaje treba posmatrati kao rezultat dosledne političke strategije Rusije. Kako da Rusija vrati uticaj, da li te težnje odgovaraju interesima Evropljana i Italijana? – pita Toskano, te odgovara: ruski lider je abiciozan, ali ne pati od manije veličine. Putin je shvatio da je diplomatija za njegovu zemlju jedini način da odbrani svoje interese i poboljša imidž.
Dakle, svako sam odlučuje da li vredi verovati opusu zapadnih eksperata. Naši analitičari podsećaju: ogorčenost napada protivnika posle partije najbolje svedoči da se za vas događaji na šahovskoj tabli razvijaju dobro.
Igor Silecki,
Izvor: Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»
Pogledaj vesti o: Moskva







