Veterani 63. padobranske brigade poleću za Moskvu

Izvor: Vostok.rs, 06.Maj.2015, 13:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veterani 63. padobranske brigade poleću za Moskvu

06.05.2015. - Dali smo za državu sve i daćemo uvek

Pored 75 gardista Vojske Srbije na svečanu Paradu pobede povodom Dana pobede nad fašizmom u Moskvu putuju i veterani 63. padobranske brigade. Grupa od pet padobranaca danas putuje put Moskve. Kao domaćini dočekaće ih veterani padobranaci iz KGB-a, veterani Desantnih jedinica Ruske Federacije, kao >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << i druge ruske kolege.

Sedmodnevni boravak veterana 63. padobranske brigade će biti ispunjen do poslednjeg momenta. U saradnji sa ruskim kolegama padobranci će obići znamenitosti Moskve, a pored toga planirani su sastanci na kojem će padobranci Rusije i Srbije razmenjivati iskustva, kako u miru tako i u ratu.

Iako su finansijska sredstva kao svuda uvek kamen spoticanja, padobranci su se opet kao i u ratu snašli na njihov način, onako kako to samo padobranci umeju, kaže veteran 63. brigade Dejan Pejčić:

"Organizovali smo se sami, mimo države, onako kako to padobranci i umeju. Očekivali smo zvaničnu pomoć radi odlaska u Moskvu, međutim, od toga nije bilo ništa. Mi veterani 63. padobranske brigade iz Centra Beograd smo organizovali put, stupili u kontakt sa našim ruskim kolegama i sve sami finansirali.

Ne žalimo za ničim, jednostavno, dali smo sve za državu i daćemo uvek.

Sa druge strane, ruske kolege u Moskvi su nam velikodušno izašle u susret. Srdačno su nas prihavtili, a sa njima ćemo imati interesantne sastanke gde ćemo razmeniti iskustva, naravno i druženja. Obići ćemo istorijske spomenike, prisustvovati Paradi i u pravom smislu reči, družićemo se.

Put u Moskvu na Paradu pobede je naša želja i volja, da u ime nas, svih naših padobranaca i veterana obeležimo 70 godina Pobede nad fašizmom. Na neki način, predstavljamo i državu. 70 godina je jednom, i nikada više. Tamo će biti još naših ljudi, a moram da pomenem još jednom naše ruske kolege i prijatelje od kojih smo dobili svestranu pomoć i podršku. Izašli su nam u susret, pa ćemo tako posetiti i rezidenciju patrijarha Kirila. Verovatno ćemo obići i bazu Kubinka po dobijanju vojnih dozvola. Tih sedam dana koliko ćemo provesti u Rusiji će biti izuzetno sadržajni, kako u sastancima tako i u razmeni iskustava.
"

Veterani 63. brigade ističu da nikog ne žele da nipodaštavaju, ali da podršku nisu dobili kako od države, tako ni od privrednih subjekata. Jedini odgovor koji su dobili je iz kabineta načelnika Generalštaba u kojem se navodi da je put u Moskvu povodom Dana pobede u domenu Ruske Federacije i ruskog Ministarstva odbrane.

Iako su iz Udruženja veterana blagovremeno obavestili ruske firme u regionu (NIS- Gazpromnjeft, Sberbank, Optima grupa i Aeroflot), nisu dobili nikakav odgovor, osim NIS-Gazpromnjefta koji im je odgovorio da se takvim donacijama ne bave. Ovakav ignorantski odnos ruskih firmi je u suprotnosti sa direktivama Predsednika Rusije o obavezi ruskih frimi u inostranstvu da promovišu Rusiju i pomažu razvoju odnosa sa njom na svim nivoima.

Veterani su se ipak vlastitim sredstvima opremili da krenu na put i sastanu se sa svojom braćom po oružju u Moskvi. Što se tiče ruskih firmi u Srbiji, ovakvi ignorantski potezi me ne čude, jer je u istim veoma uticajna prozapadna-liberalna ruska struja, koja na građenje srpsko-ruskih odnosa gleda sa nipodaštavnjem. Postoje mnogi primeri gde ruske firme pomažu finansijski i medijski evroatlantske integracije, ali to je stvar(problem) ruske spoljne politike.“, izjavio je Saša Savićević direktor agencije Sputnik i član udruženja veterana 63. padobranske brigade.

Vanja Savićević,

Izvor: foto: AP/Darko Vojinovic, 63padobranska.com    

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.