Izvor: B92, 13.Okt.2011, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ukrajina još čeka dogovor sa Rusima
Kijev -- Premijer Ukrajine Nikolaj Azarov očekuje da će sa Rusijom uskoro biti postignut "pravičan i prihvatljiv" kompromis o cenama ruskog gasa.
"Uveren sam da ćemo predstojećih sedmica postići kompromis sa Rusijom o cenama gasa i dobiti pravičnu i prihvatljivu cenu", rekao je Azarov.
Ukrajina pokušava da preinači važeći gasni sporazum sa Rusijom, u okviru kojeg u ovom kvartalu plaća 354 dolara za 1.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kubnih metara ruskog gasa.
Nesporazumi Moskve i Kijeva oko cena gasa dovodili su u prošlosti do prekida isporuka ruskog gasa u Evropu jer se on uglavnom transportuje gasovodima preko Ukrajine.
Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič je izjavio da je učinjen znatan progres u tim gasnim pregovorima i da Ukrajina računa da će, kao rezultat, nova cena ruskog gasa za Ukrajinu početi da se primenjuje od 2012.
Sporazumom koji je 2009. potpisan između ukrajinske državne energetske kompanije Naftogaz i ruskog Gasproma utvrđena je, kako sadašnje ukrajinsko rukovodstvo smatra, preterano visoka cena za ruski gas.
Taj sporazum je bio osnova u sudskom postupku protiv bivše ukrajinske premijerke Julije Timošenko kojoj je u utorak izrečena kazna zatvora od sedam godina zbog primoravanja Naftogaza da potpiše taj dokument.
Trenutno su u toku pregovori Ukrajine sa Rusijom o preinačenju tog sporazuma, mada nije jasno do koje mere je Moskva spremna da ublaži svoju cenovnu strukturu. Azarov je prošlog meseca izjavio da Ukrajina planira da okonča reviziju gasnog sporazuma sa Rusijom u oktobru.
Pogledaj vesti o: Moskva
Ukrajina još čeka dogovor sa Rusima
Izvor: Capital.ba, 13.Okt.2011
KIJEV, Premijer Ukrajine Nikolaj Azarov očekuje da će sa Rusijom uskoro biti postignut 'pravičan i prihvatljiv' kompromis o cijenama ruskog gasa. 'Uvjeren sam da ćemo predstojećih sedmica postići kompromis sa Rusijom o cijenama gasa i dobiti pravičnu i prihvatljivu cijenu', rekao je Azarov. Ukrajina...







