Tesna energetska saradnja

Izvor: Vostok.rs, 31.Okt.2010, 21:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tesna energetska saradnja

31.10.2010. -

Svet mora da razradi novi sistem saradnje u energetskoj sferi. to je zaključak učesnika 5. Međunarodne energetske nedelje, održane u Moskvi.

Na svetskom tržištu energetskih sirovina i energetske realizacije raste konkurencija, dakle, neophodno je razrađivati nove principe energetske saradnje, tim pre što se danas ogleda pozitivna tendencija u razvoju svetske ekonomije i usled toga postepeni rast cena energenata. Već je jasno da će ugljevodonična >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << energetika još u toku nekoliko decenija imati vodeću ulogu. I to u energetskom bilansu povećava se uloga komprimovanog prirodnog gasa. Sredinom 21. veka on će zauzeti najmanje polovinu čitave potrošnje, - prognoziraju eksperti. Uzimajući u obzir važnost energetskog problema, Rusija i dalje vodi otvorenu i prognoziranu politiku u oblasti energetike, - istakao je u svom govoru na forumu zamenik ministra energetike Anatolij Janovski.

Ona je zasnovana na uzajamnom poverenju i izbalansiranom uzimanju u obzir interesa proizvođača i potrošača, kao i zemalja preko kojih se vrši tranzit energenata. U važne oblike međunarodne saradnje u sferi energetike spadaju energetski dijalozi Rusije s zasebnim zemljama i regionalnim zajednicama, kao i s međunarodnim organizacijama. Oni su usmereni na učvršćenje uzajamnog poverenja, osiguranje stabilnosti i predvidljivosti.

U okviru recipročne saradnje Rusija je predložila korejskim kompanijama da učestvuju u projektima Gasprooma na Dalekom Istoku u okviru Istočnog gasnog programa. Reč je o formiranju nekoliko krupnih centara proizvodnje gasa u Istočnom Sibiru i na Dalekom Istoku. Mora da se istakne da krupne kompanije iz Azije već učestvuju u realizaciji naftogasnih projekata u Rusiji. Međutim, to učešće može da bude prošireno, tim pre što će izvoz energenata u istočnom smeru rasti. Razvijaju se energetski dijalozi s EU. Formiran je mehanizam ranog upozoravanja, koji otklanja rizike u isporukama energenata. Sve to još jednom dokazuje da je Rusija zainteresovana za energetsku saradnju u različitim pravcima, - istakao je zamenik ministra inostranih poslova RF Andrej Denisov.

Rusija je 2006. godine, u periodu predsedništva u grupi 8, inicirala je usvajanje Povelje o principima osiguranja globalne enegretske bezbednosti, te se trudi da i u praksi sledi te principe. Razvijajući te principe je predsednik RF Dmitrij Medvedev 2009. godine istakao ideju razrade međunarodnog pravno obaveznog dokumenta. On mora da obuhvati sve aspekte globalne saradnje u sferi energetike.

U toku moskovske energetske nedelje posebno mesto je zauzimalo razmatranje projekata atomske energetike. Rusija je spremna da se zajedno s MAGATE-om bavi pitanjima osiguranja nuklearne bezbednosti. To je izjavio ruski premijer Vladimir Putin prilikom susreta s generalnim direktorom MAGATE-a Jukijom Amanom. Nijedna zemlja, koja se opredelila za opširan razvoj atomke grane, nije odustala od usvojenih ranije odluka, - ističe direktor Instituta energetske strategije Vitalij Bušujev.

U Evropi će atomska energetika biti reanimirana. Već se danas u Švedskoj i Nemačkoj priča o nastavku roka delovanja atomskih elektrana. To je neizbežna etapa, drugih varijanti nema – nikakve vetrenjače neće moći da obezbede potrebe za strujom koje će u Evropi rasti. Postoji francuska atomska generacija, reanimira se nemačka. To će biti dovoljno radi zadovoljavanja potreba Evropljana.

Razmatranje, održano u okviru međunarodne energetske nedelje, pokazalo je da u uslovima globalne konkurencije za resurse i tržišta zemlje moraju da rade zajedno, uzimajući u obzir svetsko iskustvo. Drugi važan problem je modernizacija energetskog segmenta i implementacija u krupnim energetskim kompanijama programa inovacionog razvoja.

Izvor: Golos Rossii, © foto: SXC.hu

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.