
Izvor: Vostok.rs, 08.Jul.2025, 18:50
Srbija i Vučić u tumačenju Aleksandra Geljeviča: šta je Dugin zaista rekao?
DUGIN JE REKAO ZNATNO VIŠE
Novinarka koja je vodila intervju rekla je da je Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Ruske Federacije, naveo da se „Rusija nada se da će protesti u Srbiji biti razreše¬ni na osnovu Ustava i zakona zemlje, i Moskva ističe svoje zaniamnje za dijalog srpskog rukovodstva sa onima koji protestuju. Vučić je imao razgovore i obratio se javnosti povodom toga, ali je takođe rekao da oni koji su već uhapšeni u Beogradu neće dobiti amnestiju.“(1)
Dugin je odgovorio:“Naravno, sadašnja situacija u Srbiji zahteva pažljiviju analizu. Pre svega, treba obratiti pažnju na činjenicu da Vučić u načelu vodi prilično kolebljivu politiku: napravi jedan korak prema EU, drugi korak u korist nacionalnih interesa Srbije, treći ka Rusiji, sledeći ka Ukrajini.
Sada se pojavila informacija o isporuci srpskog oružja ukrajinskom nacističkom režimu, što znači da je Vučićeva linija sasvim nestabilna. I uopšte, odbojnost prema njemu, prema njegovom režimu, prema tom kursu, je u Srbiji dostigla kritičnu tačku.
Što je najzanimljivije, svi su nezadovoljni Vučićem. Srpski patrioti smatraju da on prodaje nacionalne interese i stremi ka članstvu u EU; tradicionalni rusofili smatraju da je on izdajnik Rusije i pravoslavlja; liberali nisu zadovoljni jer smatraju da on ne radi dovoljno na ulasku u EU; obični građani, umorni od kriminala i korupcije, takođe su protiv njega. Trenutno se, dakle, protiv Vučića ujedinili svi.“(1)
Ni manje, ni više, nego svi. ( Osim, po mišljenju potpisnika ovih redova, naprednjačkog kriminalnog kartela, ali i on je, da bi obezbedio stečene pozicije i kapital, suštinski zainteresovan samo za društvenu i ekonomsku stabilnost koju Vučić sve manje može da ponudi).
SLOŽENA DINAMIKA PROTESTA, ALI NIJE MAJDAN
Dugin smatra da je poslednji Vučićev korak u pogrešnom pravcu bio kada je on, pod uticajem EU, izbacio Aleksandra Vulina iz Vlade. Time je sklonio patriotski orijentisanog potpredsednika, koji je bio „silovik“, i čije je prisustvo ublažavalo napetost u odnosima sa Rusijom.
Zbog svega toga, Dugin kaže:“Vučićeva politika je u suštini usmerena protiv svih i zbog toga proteste ne možemo pripisati samo globalistima ili liberalima koji žele da ga sruše i povedu Srbiju ka Zapadu. Postoji znatno složenija dinamika. U tim protestima učestvuju još dve snažne grupe: srpski patrioti, spremni da brane nezavisnost i suverenitet Srbije, i jako snažan rusofilski pokret, jer je i to važno.“(1)
To nije „obojena revolucija“ majdanovskog tipa. Dugin je jasan:“Suprotno od onoga na Majdanu u Ukrajini, gde su nacisti, rusofobi i zapadnjaci bili uniformno na istoj strani, ovde u Srbiji nema takve sinergije. Srpski patriotizam nema ništa sa nacizmom; dominira snažna rusofilija; liberalna komponenta je ista, ali, što je još važnije, nema centralizovanog vođstva ni među patriotima, ni među liberalima. Zbog toga Moskva veoma pažljivo komentariše situaciju: očigledno je da su protesti započeti i uz podršku globalista koji žele politiku kojom bi Srbiju ubacili u potpuno prozapadnu orbitu, ali istovremeno su se pojačali elementi patriota i rusofila: Vučić više ne može da ih pridobije, jer je uklonio Vulina i tako sebi stvorio neprijatelje čak i među svojima.“(1)
Duginova priča o Vulinu je, iz srpske perspektive, prilično nategnuta ( ko je, osim tetke iz Kanade, ikad verovao Vulinu? ), ali je suštinski tačno ovo: ako je među naprednjacima do sada i bilo zavedenih patriota, koji za SNS nisu glasali zbog frižidera, pegle, hiljadu dinara ili hiljadu evra, kao u Kosjeriću, sada ih više nema. Ili ih ima u tragovima, koji čine glasači sa posebnim potrebama.
ŠTA POSLE VUČIĆA
Dugin u intervjuu za „Sputnjik“ ističe da Rusija u Srbiji ne može grubo da stane na jednu stranu i neposredno se umeša u složene društvene i političke odnose prijateljske zemlje:“Možda bismo mogli da kažemo - „ma pusti, neka ga smene“, jer Vučić uopšte ne funkcioniše. Ali, prvo i prvo, to nije naš stil, jer mi ne podržavamo „obojene revolucije“; i drugo, znamo kakve su posledice: pitanje je ko će umesto njega doći. Ne smemo zaboraviti - ponekad sve počne od zahteva za pravdom, zbog korupcije, ali završi totalnim haosom.
Vučić je neozbiljan, negativan lik, njegov istorijski kraj je pitanje vremena, i to ne samo njegovog mandata, već i njegove političke linije i strukture. Ali mi ne želimo da se oglašavamo, jer znamo da ti protesti imaju strukturu sa uključenim ozbiljnim instrumentima globalista, i takve strukture su jače od patriotskog jezgra: patriote su rasute, nemaju ideologiju, pozicije, rukovodstvo...“(1)
To i mi znamo. Srpska patriotska inteligencija se u ovom trenutku, osim retkih izuzetaka, nalazi ili u stanju konfuzije ili u stanju hibernacije.
ŠTA MOŽE RUSIJA
Dve strane su trajno suprotstavljene, ugrožena je i država. Zbog toga Dugin nije siguran u kom pravcu se događaji kreću jer se situacija menja svakog dana. Rusija, zbog svoje ratne operacije, nije kadra da na bilo šta u Srbiji utiče neposredno:“Sada nismo u poziciji da utičemo na politiku u Istočnoj Evropi - nemamo dovoljno prostora, niti mogućnosti.“(1)
Srpski narod čeka Rusiju i nada se njenoj pobedi, ali ratni napori i dalje traju i kraj im se ne nazire, a ruski uticaj na Balkanu je više nego skroman: „Moramo da sačekamo da se rat okonča, makar i sa ovom slabom dinamikom, da naši resursi ostanu ozbiljni, ali i naš živi uticaj i legitimitet u regionu treba da ostane.“(1)
Od Rusije je, u ovom trenutku, moguća samo moralna podrška ili moralna osuda, veli Dugin: ona može samo da posmatra šta se zbiva i moli se Bogu za Srbe.
SEDENjE NA VIŠE STOLICA
Nema pozitivnog scenarija kad je Vučićeva vlast u pitanju. Dugin kaže:“Vučić je užasan, mrzi ga čitav srpski narod; politika mu je odvratna, nije uspeo ništa, agresivan je i slab, ljuti sve strane. Ko će doći posle, teško je predvideti. Ali, ja ipak verujem da će srpsko jezgro biti jače od bilo koje liberalne ideologije - u dubini, Srbi će ostati Srbi, do kraja, biće uvek za svoju zemlju, narod i identitet.“(1)
Jedan slušalac, Aleksandar iz Perma, uočio je da pojava Majdana u Srbiji zavisi od američkih interesa, pri čemu „Vučića izdaje to što sedi na dve stolice.“ Novinarka je komentarisala stav ovog slušaoca:“Postoje političari koji otvoreno i bez ustezanja sede na dve stolice, i na našoj i na njihovoj, i to nekako prihvatamo - takve političare ili poštujemo ili ih barem razumemo kao datost. Ali kada se to radi tajno, u senci, kao što Vučić čini - s jedne strane, dolazi ovde na paradu 9. maja, snima najviše video-poruka o tome kako je ponosan što je došao u Moskvu, a s druge strane, pojavljuje se informacija o isporukama oružja Ukrajini, onda to izaziva odbojnost. U Kremlju se o tome i dalje pažljivo ćuti, ali upravo zbog toga deluje još gore. Da li se slažete, Aleksandre Geljeviču?“(1)
Dugin je rekao:“Slažem se. Ali mislim da su sve zemlje koje nemaju dovoljan kapacitet da brane svoj suverenitet prinuđene da se vladaju tako dvosmisleno. Čak i ozbiljnije regionalne sile se ponašaju slično. Pogledajte kako se ponaša Erdogan, ili drugi lideri. Danas se dešava snažna promena u poimanju suvereniteta. Potpuni suverenitet imaju samo države-civilizacije, veliki geopolitički polovi. Ostale države prinuđene su da laviraju između suprotstavljenih interesa.“(1)
To je, u ovom trenutku, uobičajeno...Ali...
KRAJ POLITIKE MIGOLjENjA
Dugin je dodao:“U Vučićevom slučaju problem je u tome što on ne sedi na dve, već na četiri stolice. Prva je EU; druga - Trampova Amerika i konzervativne snage; treća je srpska nacionalna svest, uključujući pitanje Kosova, koje on ipak formalno ne priznaje; četvrta smo mi, Rusija, kao simbol i oslonac identiteta.
I između te četiri osovine Vučić pokušava da balansira, ali pri tome je i okrutan i slab, i agresivan i uplašen. To podrazumeva i izvesni estetski efekat - on je odbojan čak i kada radi nešto što je formalno ispravno. Ljudi mu ne veruju. Njegov pogled je lažan, oči mu lutaju. On sam sebe diskredituje.
A Srbi, što je zanimljivo, imaju osećaj za te stvari. To im deluje kao da gledaju u krivo ogledalo, koje izobličava sliku, i to kod njih izaziva odvratnost. Naravno, ne misli tako celo srpsko društvo, ali dovoljno veliki deo društva misli baš tako.
Zato smatram da se u njegovom slučaju skupilo previše negativnih činilaca, i u njegovoj simbolici i u psihološkoj strukturi, a da bi on još dugo mogao da opstane na vlasti. Vučić je do sada vladao tako što se „migoljio“, bio je politički crv, rovio je i nekako preživljavao. Ali ta strategija mu je iscrpljena.“(1)
I zaista: farsa se privodi kraju.
RUSKA ODGOVORNOST
Po Duginu, model sedenja na više stolica ne funkcioniše:“Sada nam ostaje samo da pratimo šta će biti. Ne možemo ništa pouzdano reći. Situacija se menja iz dana u dan. Vučić je ušao u zonu raspada legitimiteta, a Srbi su, čini mi se, doneli odluku: oni ga više ne žele. Ali pitanje je – šta posle? To što Srbi više ne žele Vučića, ne znači da znaju šta žele. U tome je tragedija.
I zato nas sve više zabrinjava ne samo ko će doći posle njega, nego ko će iskoristiti taj haos. Ako su to globalisti i prozapadne strukture, Srbija će platiti visoku cenu. Zato, s naše strane, ostaje nam da budemo veoma oprezni i molitveni. Jer, u ovom trenutku, više nemamo instrumente snažnog uticaja, ali imamo odgovornost kao duhovna i istorijska braća.“(1)
Skromna uteha, ali ipak uteha.
GLAS VUČKOBOTA
Iz Srbije se, komentarima, javio niz polupismenih Vučićevih botova, jedan Bugarin je napisao kako Dugin ne shvata da su Bugari u Ruse, a Srbi im zabijaju nož u leđa, a jedan pismeniji vučkobot je, na ruskom, poslao ovakvu poruku Duginu:“Nadam se da će sledeće tačke pomoći Aleksandru Geljeviču da bolje razume situaciju u Srbiji.
1) Takozvani studentski protesti su u potpunosti zapadni.
2) Nacionalistički pokret koji se pridružio protestima je takođe zapadno orijentisan.
3) Proruske aktivističke grupe nisu bile zadovoljne konkretnim Vučićevim koracima: snabdevanjem Ukrajine municijom, ulaskom u EU, a žele da se pridruže BRIKS-u i Evropskoj uniji sa Rusijom.
3a) Snabdevanje municijom mora se pažljivo proveriti (Srbi su znali, sumnjali, prevarili su Srbe itd.).
3b) Proces pristupanja Srbije EU je neophodan korak u ovoj istorijskoj fazi, u suprotnom EU može uništiti ekonomiju Srbije u roku od 24 sata. Ruska pobeda i promena politike Rumunije ili Bugarske stvoriće šansu za fizičko ujedinjenje sa Rusijom i izbegavanje ulaska u EU.
3b) Saradnja sa Rusijom i ulaskom u BRIKS je za sada nemoguća, sama Rusija to ne nudi Srbima.
4) Vučićeva podrška u Srbiji očigledno prelazi 51%.
5) Treba imati na umu da je Srbija potpuno okružena zemljama NATO-a i ekonomski zarobljena od strane EU, pa je Vučićeva politika iznuđena.
6) Nisu svi Vučićevi koraci bili neophodni, ali to su sitnice u poređenju sa opštom politikom Srba u sadašnjim okolnostima.
7) Većini Srba se ne sviđa njegov izgled i ponašanje (posebno njegov odnos sa Zelenskim, njegovo snishođenje prema zapadnim političarima itd.), ali razumeju da su to zaista sitnice. Ne sviđaju im se, ali ih smatraju neizbežnim.
8) Vučić napušta predsedničku funkciju za godinu i po dana. Biće novog pritiska na Srbiju da se konačno pridruži Zapadu ako obojena revolucija ne uspe.“(1)
Jednom rečju, kakav je – da je, najbolji je. Tako vučkobot piše. Može on da rasturi sve što je od Srbije ostalo, ali je najbolji. Najbolje nas rastura. Botovska filozofija funcioniše besprekorno.
A ŠTA JE STVARNOST?
Dugin je, kao i uvek kad se analitički zadubi u neku temu, bio ozbiljan i precizan.
Ali, za nas su, od njegove analize, još važnije činjenice. I to biološke.
A one su nemilosrdne. Sadašnja vlast je, svojim činjenjima i nečinjenjaima, produbila svojevrsni Srbocid. Skriven, ali realan.
Procenjen broj stanovnika u Srbiji u 2024. godini je 6.586.476, objavio je Republički zavod za statistiku. U periodu 2002-2024, broj stanovnika Srbije kontinuirano opada. (2)
Prema podacima za 2024. godini udeo starijih od 65 i više godina iznosio 22,6 odsto, a mlađih od 15 godina 14,4 odsto.(2)
U Srbiji je 2024. godine rođeno 60.845 beba, a umrlo je 98. 230 ljudi, što znači da je zabeležen negativan prirodni priraštaj od 37.385 stanovnika.(2)
Od 2015. do 2024. godine, broj stanovnika u Srbiji je, samo na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 437.205.(2)
Prosečna starost žena pri rođenju deteta je 30,5 godina, dok je prosečna starost žena pri rođenju prvog deteta 29,1 godina.(2)
Broj samoubistava u 2024. godini iznosio je 702, što je za 34 slučaja više nego u 2023. godini.(2)
Vodeći uzrok smrti kod oba pola su bolesti sistema krvotoka: umrlo je od toga 46.289 lica odnosno 47,1 odsto od ukupnog broja umrlih. Na drugom mestu su tumori, od kojih je u 2024. godini umrlo 21.161 osoba.(2)
A sve se to zbilo u doba kada u SNS Srbiji cvetaju ruže. Kada su svi SNS srećni i SNS zadovoljni. Kada se grade SNS auto – putevi i nove SNS zgrade i SNS stanovi. Kada se pred našim pogledom uzdiže veličanstveni SNS Beograd na vodi.
Da bi se i ovo malo mladih oteralo iz Srbije ( a stižu migranti, što kao digitalna gospoda, što kao osvajači iz Trećeg sveta ), domaće studente i građane treba hapisti i tući, tući i hapsiti. I sve vreme ih nazivati „obojenim revolucionarima“, naravno. Jer, kad migranti, umesto mladih Srbije, dođu ovde, i kad Srba više ne bude, litijum će moći da se eksploatiše, i naše reke će konačno biti revolucionisane u svim bojama industrijskih i rudarskih otrova.
Hvala Duginu za dobru analizu i moralnu podršku. Hvala Rusiji što se za nas moli Bogu. Ali, kao i mnogo puta do sada, moraćemo svoju sudbinu uzeti u svoje ruke. Jer, kako reče Njegoš, „nade više nema ni u koga, do u Boga i u svoje ruke“.
UPUTNICE ( 4. jula 2025. godine )
1. Aleksandr Dugin: Raskačka situacii v Serbii i tretiй raund peregovorov po Ukraine, www.youtube.com/watch
2. https://www.politika.rs/scc/clanak/684881/broj-stanovnika-u-sccbiji-pao-na-6-586-476))
Izvor: Pravda
Piše: Vladimir Dimitrijević
Pogledaj vesti o: Moskva