Izvor: Blic, 21.Sep.2012, 02:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusija oprašta dugove Kirgistanu
Rusija je juče prihvatila da otpiše Kirgistanu oko 400 miliona evra duga, u zamenu za sklapanje niza sporazuma koji će povećati uticaj Moskve na vojnom i energetskom planu u ovoj bivšoj sovjetskoj republici.
Sporazumi koji uključuju i produzenje dozvole za vojno prisustvo jednoj ruskoj bazi na 15 godina i izgradnju hidroelektrana čiji su izvođači ruske firme, ojačaće uticaj Kremlja u Centralnoj Aziji, koja strahuje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od priliva islamističkih izbeglica iz Avganistana.
- Istovremeno vojno prisustvo u Tadzikistanu i Kirgistanu je faktor stabilnosti - izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin tokom zajedničke konferencije za štampu sa kirgistanskim kolegom Almazbekom Atambajevim.
Potpisivanje sporazuma dolazi u trenutku kada je Kirgistan potvrdio zatvaranje američke baze do 2014, što ide na ruku Kremlju koji želi da istakne svoj uticaj u čitavoj Aziji, pošto je pre dva dana otpisao 90 odsto severnokorejskog duga vrednog devet milijardi evra.
Posle revolucije 2010. i odlaska dvadesetogodišnjeg autokratskog režima Kurmanbeka Bakijeva, vlasti severnog Kirgistana, partije veoma naklonjene Rusiji, nemaju mnogo kontrole nad siromašnijim i nacionalizmu naklonjenijim Jugom.
Povezane vesti: Putin: Rusija da bude spremna za odbranu Toplane će tražiti reprogramiranje duga Putin najavio jačanje ruskih vazduhoplovnih snaga Putin najavljuje nastavak ulaganja u novi bombarder Putin najavio modernizaciju vojske
Rusija oprašta dugove Kirgistanu
Izvor: Capital.ba, 21.Sep.2012
MOSKVA, Rusija je juče prihvatila da otpiše Kirgistanu oko 400 miliona evra duga, u zamjenu za sklapanje niza sporazuma koji će povećati uticaj Moskve na vojnom i energetskom planu u ..



















