Opera stigla i u srpski bioskop

Izvor: Politika, 20.Mar.2012, 23:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opera stigla i u srpski bioskop

Od septembra i uživo prenosi izvođenja iz čuvene njujorške Metropoliten opere, milanske Skale i moskovskog Boljšog teatra

Visokokvalitetan snimak opere Đuzepa Verdija „Travijata” u izvođenju ansambla milanske Skale biće prikazan večeras u bioskopu „Sinepleks” u tržnom centru „Delta siti” u Beogradu. Ovaj snimak otvoriće opersku predsezonu u bioskopu „Sinepleks” koja će trajati do jula, a od septembra počeće i uživo prenosi iz čuvene njujorške >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Metropoliten opere, milanske Skale i moskovskog Boljšog teatra.

„Travijata” je još od prvog izvođenja 1853. u Veneciji prepoznatljiva po uzbudljivim ljubavnim arijama, a danas spada među najčešće izvođene opere u svetu. Libreto je inspirisan romanom „Dama s kamelijama” Aleksandra Dime i dirljivom pričom o francuskoj kurtizani i ljubavi između dvoje mladih koje razdvajaju socijalni statusi.

Ova opera će posetiocima bioskopa pružiti priliku da vide raskošnu produkciju milanske Skale, pod dirigentskom palicom Lorina Maazala, a u ulozi kurtizane Violete Valeri je operska diva Angela Georgiju, kojoj je upravo ova uloga, jedna od najizazovnijih za sopran, donela svetsku slavu.

– Ovakav način prikazivanja opere važan je za kulturu jer su tako najbolja i aktuelna izvođenja operskih dela dostupnija. Dobra opera je tako sve manje privilegija uskog kruga ljudi koji imaju sreću da su im velike operske kuće dostupne, odnosno da su u prilici da gledaju ova izvođenja uživo. Opere se u bioskopu prikazuju bez pauze, u integralnom obliku – kaže za naš list Marko Čkonjević, programski urednik prikazivanja opera u bioskopu „Sinepleks”, i dodaje da opera pripada kategoriji ekskluzivnog sadržaja tako da se cena za bioskopsko gledanje izvođenja neće drastično razlikovati od cene ulaznice u Narodnom pozorištu – karte koštaju 750 dinara.

Inače, nosioci prava za prikazivanje opere posluju po principu podele zarade ali naše tržište cenovno uslovljavaju, i postoji minimalna cena ulaznice za prikazivanje opere.

– Kao zemlja u tranziciji uspeli smo da se izborimo za cenu koja više odgovara našem tržištu. Verovatno ćemo u nekoj meri korigovati cene od septembra kada počnu direktni prenosi iz Njujorka i Milana – objašnjava Čkonjević i priznaje da je osećaj da se ide u bioskop da bi se gledala opera, ipak, malo čudan jer je kod nas još netipičan.

– Ove velike opere u spektakularnim produkcijama, bogati kostimi i vrhunska izvođenja pružiće i ljubiteljima klasičnog repertoara doživljaj za pamćenje. Opera u bioskopu je zaživela još u prvim danima digitalizacije bioskopa. U svetu, popularnost raste iz sezone u sezonu. Interesovanje za ovakve sadržaje je veliko, i u prilog tome govori podatak da se u Austriji i Italiji cela sezona opere u bioskopu rasproda pre početka.

Do septembra, na velikom platnu bioskopa „Sinepleks” gledaoci će moći da gledaju snimke još pet operskih naslova: „Norma” u produkciji Teatra Komunale iz Bolonje, „Toska” Đakoma Pučinija u izvođenju minhenskog Narodnog pozorišta, „Ana Bolen” izvedena u Bečkoj operi, „Aida” ansambla milanske Skale i „Nabuko”, koja se samo jednom godišnje izvodi u antičkom pozorištu Taormina na Siciliji.

I. A.

objavljeno: 21.03.2012

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.