Odobren marš bivših esesovaca u Rigi

Izvor: Glas javnosti, 16.Mar.2011, 07:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odobren marš bivših esesovaca u Rigi

RIGA - Sud u Rigi odobrio je godišnji marš veterana, nekadašnjih pripadnika jedinica Vafen SS, koji su se tokom Drugog svetskog rata borili protiv sovjetske vojske, saznaje Frans pres.

Sud u Rigi je doneo takvu odluku iako su opštinske vlasti zabranile marš koji je najavljen za sredu. Moskva i ruska manjina u Letoniji u tome vide veličanje nacizma, dok veterani i njihove pristalice navode kako pripadnici Vafen SS nisu bili nacisti već da su se borili za nezavisnost.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />Crvena armija je okupirala Letoniju na osnovu pakta nacističke Nemačke i Moskve. Nakon napada Nemačke na tadašnji Sovjetski Savez 1941, Crvena armija je potisnuta iz te baltičke zemlje. Deo Letonaca je nacističke snage dočekao kao oslobodioce koji su okončali okupaciju i sovjetski teror.

U elitnim SS jedinicama učestvovalo je oko 146.000 Letonaca. Više od 50.000 njih je poginulo u sukobima ili kasnije u sovjetskim pritvornim centrima kada je Sovjetski Savez krajem Drugog svetskog rata pripojio Letoniju.

Kritičari ističu da su pripadnici tih jedinica podržali režim koji je ubio 70.000 letonskih Jevreja i da su oni lično učestvovali u tim ubistvima. S druge strane, oko 130.000 Letonaca se borilo protiv nacista u redovima Crvene armije, a od tog broja njih 36.000 je izgubilo život.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.