
Izvor: Vostok.rs, 06.Avg.2020, 11:35
Moskva: Stejt departmentu se ne sviđa postojanje alternativnih izvora informacija
Izveštaj Stejt departmenta o "ruskoj propagandi" osmišljen je tako da "uguši" predloge Moskve za obnovu saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama, saopštila je ruska ambasada u Vašingtonu.
Ranije je Centar za globalni angažman pri Stejt departmentu objavio izveštaj o „stubovima ruskih dezinformacija“, kojom je sistematizovan koncept „ruske propagande“. Naročito su pod ovu definiciju obuhvaćeni ruski mediji koje finansira država. Naslovi Sputnjika, RIA Novosti, RT, Kanala jedan, Rusija 24 i drugih, navode se kao primeri "dezinformacija", prenose RIA Novosti.
Diplomatska misija je navela da ruski i strani mediji koji se "usude da kritikuju SAD", da imaju na umu da "mogu, i gotovo sigurno postati predmet striktnog nadzora", a njihovi resursi na američkim društvenim mrežama rizikuju da budu blokirani bez objašnjenja.
Ambasada je navela da se Stejt departmentu "ne sviđa postojanje alternativnih izvora informacija". Da bi ih diskreditovali, kako je navedeno u diplomatskoj misiji, „uključeni su ozbiljni resursi".
"Svaki glas koji je u suprotnosti sa Vašingtonom proglašen je 'dezinformacijama' u službi Kremlja i ruskih specijalnih službi", dodaje se u saopštenju.
Ambasada je u izveštaju dala primere apsurdnih navoda. Na primer, američko ministarstvo spoljnih poslova registrovalo je lidera Liberalno-demokratske partije Rusije, Vladimira Žirinovskog i privatnu radio stanicu "Moskva" kao "zvaniče kanale vlade".
"Ako je ovo vrhunac čitave građevine koju su naše američke kolege tako pažljivo izgradile, onda je to više kao kuća od karata", navodi se u saopštenju ruske ambasade.
Stejt department je tražio za 2021. godinu 138 miliona dolara radi „suprotstavljanja dezinformacijama i propagandi Rusije“. Kremlj i Ministarstvo spoljnih poslova ranije su više puta negirali ove optužbe.
Pogledaj vesti o: Moskva