Izvor: Capital.ba, 05.Nov.2024, 10:01
Moguća obustava kovanja sitnog novca u Rusiji
MOSKVA – Sitni novčići u Rusiji nisu posebno traženi među stanovništvom, pa je vrijedno razmisliti o tome koliko je izvodljivo da se oni dalje proizvode, izjavio je šef Komiteta Državne dume za finansijsko tržište Anatolij Aksakov.
Centralna banka je prošlog proleća objavila da je nastavila sa štampanjem novčanica od pet rubalja, a ta odluka je objašnjena činjenicom da je njihovo štampanje postalo isplativije od kovanja kovanica istog apoena.
„Pristup Centralne banke je >> Pročitaj celu vest na sajtu Capital.ba << ispravan i bolje je da se štedi na proizvodnji novca. Vrijedi razmisliti da li uopšte vrijedi proizvoditi nešto što ljudima nije potrebno”, rekao je Aksanov za RIA Novosti.
On je dodao da je, u skladu sa zakonom, rublja nacionalna valuta, pa bi shodno tome trebalo da bude i jedna rublja u opticaju.
„Život će pokazati koliko je svrsishodno proizvoditi nešto što nije od interesa za ljude. Istovremeno, očigledno je da neće biti devalvacije, nema reformi, nema promjena, jer je nacionalna valuta stabilna”, zaključio je Aksakov.
Prema podacima Centralne banke, od 1. oktobra u Rusiji je u opticaju 72,8 milijardi kovanica, a njihov broj je povećan za 1,2 odsto u odnosu na prošlu godinu. U prosjeku, na svaku osobu u Rusiji dolazi oko 500 komada metalnog novca.
Tanjug
The post Moguća obustava kovanja sitnog novca u Rusiji appeared first on Capital.ba - Informacija je capital.
Pogledaj vesti o: Moskva
"Ne isplati se": Centralna banka Rusije planira da ukine sitan novac
Izvor: Blic, 05.Nov.2024
Sitni novčići u Rusiji nisu naročito traženi među stanovništvom, pa je vredno razmisliti o tome koliko je izvodljivo nastaviti sa njihovom proizvodnjom, rekao je šef Komiteta Državne dume za finansijsko tržište Anatolij Aksakov.











