Medvedev predlaže samit zemalja potrošača ruskog gasa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Jan.2009, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Medvedev predlaže samit zemalja potrošača ruskog gasa

MOSKVA/KIJEV - Ruski predsednik Dmitrij Medvedev predložio je danas da 17. januara u Moskvi bude održan samit zemalja potrošača ruskog prirodnog gasa. Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko prihvata sastanak ali predlaže da se on održi u Briselu ili Češkoj. Moskva tvrdi da je "cev" za transport gasa zatvorena sa ukrajinske strane.

"Predlažem održavanje samita šefova država >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ili vlada zemalja koje dobijaju gas iz Rusije ili su tranzitne zemlje, 17. januara u Moskvi", izjavio je Medvedev prilikom susreta s premijerima Slovačke, Moldavije i Bugarske, javio je Itar-Tas.

"Sastanak u subotu će pomoći rešavanju krize i sprečiti da se takve situacije dogode u budućnosti", ocenio je ruski predsednik.

Predstavnica za štampu Medvedeva, Natalija Timakova, rekla je da će na samit biti pozvana i Ukrajina.

Premijeri tri zemlje koje su najzeže pogođene gasnom krizom - Bugarske, Slovačke i Moldavije - Sergej Stanišev, Robert Fico i Zinaida Grečenaja, doputovali su danas u Moskvu kako bi pokušali da doprinesu pronalaženju rešenja za krizu.

Juščenko neće u Moskvu

Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko izjavio je danas da predlog Rusije o održavanju samita sa zemljama članicama Evropske unije uvoznicama ruskog gasa, dobra ideja, ali da taj sastanak ne treba da se održi u Moskvi.

"Pošto je Ruska Federacija zemlja koja je strana u gasnom konfliktu, takav samit ne može da se održi na njenoj teritoriji", saopštila je Juščenkova pres služba, prenosi Rojters.

Predsednik Juščenko je rekao da bi takav samit mogao da se održi u Briselu, ili Češkoj koja sada predsedava EU.

Medvedev: Ukrajina i dalje blokira

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev izjavio je danas da je Ukrajina nastavila da blokira trazit ruskog gasa u Evropu.

"Uprkos naporima ruske strane i posmatrača Evropske unije i uprkos postignutim sporazumima o različitim pitanjima, cev na ukrajinskoj strani još nije otvorena", izjavio je ruski predsednik, preneo je "Itar-Tas".

On je rekao da nije reč o nekom sporednom, već o glavnom izvoznom gasovodu i dodao da su posmatrači EU bili na dogovorenim mestima, ali da to nije dalo nikakve rezultate.

"To je žalosno, jer to pretvara ovaj sukob koji je smatran ekonomskim u politički", rekao je Medvedev.

Ruski predsednik je, takođe, naveo da je razgovarao telefonom sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom i informisao ga o trenutnoj situaciji.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Prazni gasovodi sve više podižu tenzije

Izvor: RTS, 14.Jan.2009

Putin izjavio da je Rusija učinila sve što je u njenoj moći da obnovi isporuke gasa. Medvedev predlaže samit zemalja potrošača ruskog gasa da bi se prevazišla postojeća kriza. Može, ali ne u Moskvi, odgovara Juščenko. "Gasprom" je izgubio 1,1 milijardu dolara, tvrdi Putin. Julija Timošenko...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.