Kajt odveo Liverpul u 1/8 finala

Izvor: B92, 24.Feb.2011, 21:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbaleri Liverpula plasirali su se u osminu finala Lige Evrope nakon što su u revanšu 1/16 finala na svom 'Enfildu' pobedili prašku Spartu sa 1:0.

Prvi meč, odigran pre nedelju dana u Pragu završen je bez golova.

U terminu od 19 časova odigrano je još četiri revanš utakmice, a dalje su prošli Leverkuzen, PSV Ajndhoven, Spartak iz Moskve i Bazel.

Dugo je trajala neizvesnost na ’Enfildu’, ali je četiri minuta pre kraja utakmice Holanđanin Dirk >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kajt ipak doneo veliku radost navijačima Liverpula. Praška Sparta se predvođena kapitenom Tomašom Repokom, nekadašnjim članom Vest Hema, odlično branila. Imali su Česi u par navrata i šansu da postignu gol koji bi ih verovatno i odveo u narednu rundu, ali je Liverpul izdržao i ipak je zasluženo među 16.

Jedini gol u 180 minuta pao je posle velike gužve u petercu domaćina, a Kajt se odlično snašao i posle kornera spustio glavom loptu u mrežu. Srpski fudbaler Milan Jovanović presedeo je meč na klupi.

Veoma zanimljivo bilo je i u Lisabonu gde je Sporting, slično kao i Liverpul, u samom finišu izbegao produžetke protiv Rendžersa. Nakon 1:1 u Glazgovu, Škoti su u Portugalu poveli u 20. minutu golom bivšeg igrača Liverpula i boltona El Hađi Dijufa.

Međutim, samo tri minuta pred poluvreme rezultat je izjednačen, a strelac je bio Pedro Mendeš, momak koji je na ’Ajbroksu’ proveo dve godine. Sedam minuta pre kraja sve je rešeno, a gol koji je podigao publiku u Lisabonu na noge postigao je Đalo sedam minuta pre kraja.

Najmanje neizvesnosti bilo je u Leverkuzenu gde je Bajer lako savladao Metalist iz Harkova sa 2:0 i tako sa ukupnih ubedljivih 6:0 prošao dalje. U revanšu u Nemačkoj golove za Bajer postigli su Simon Rolfs i Mihael Balak.

Dalje je prošao i PSV, iako je posle odigranih 180 minuta lako moglo da bude i drugačije. Lil je u prvoj utakmici u Francuskoj ispustio prednost od 2:0 u samom finišu (2:2), a u Holandiji je vodio sa 1:0 na poluvremenu. Gol je u 22. minutu postigao Frau, ali je isti igrač tokom nastavka zaradio i crveni karton.

Moskovski Spartak morao je protiv Bazela da strepi do 90. minuta. Nakon trijumfa u Švajcarskoj od 3:2, Skot Čiperfild je u revanšu postigao gol za Bazel u 15. minutu. To ipak nije bilo dovoljno gostima jer su primili tri gola na svom terenu, a sve nedoumice otklonio je Mekgidi u poslednjem minutu.

U međuvremenu, PSV je golovima Džudžaka, Lensa i Marsela preokrenuo i prošao među najboljih 16 ekipa.

Od 21 čas i pet minuta igra se i preostalih osam duela, a na naša televizija prenosiće utakmicu Štutgart – Benfika. Ranije u toku dana već je odigran jedan meč.

Jedini poznati par osmine finala je CSKA Moskva - Porto, pošto su oni svoje revanš utakmice odigrali u utorak i sredu.