Izvor: Politika, 17.Jun.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KAP čeka odgovor iz Moskve
Radnici zaposleni u Fabrici za preradu aluminijuma nezadovoljni zato što se ne ispunjava kupoprodajni ugovor
Podgorica– Zaposleni u Fabrici za preradu aluminijuma pozvali su juče nadležne državne organe i menadžment da preduzmu mere kako bi se u potpunosti ispoštovao kupoprodajni ugovor i pokrenula proizvodnja u tom pogonu Kombinata aluminijuma Podgorica.
Pisma su upućena ministru za ekonomski razvoj Branimiru Gvozdenoviću, direktoru Agencije za >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << prestrukturiranje privrede i strana ulaganja Branku Vujoviću i izvršnom direktoru KAP-a Džou Kazadiju.
Radnici ističu da mašine ne rade već četiri godine i u kakvom su stanju teško je reći, a fabrički krov je toliko dotrajao da se kad pada kiša voda sliva na sve strane. I pored upozoravanja na neophodnost hitne intervencije, ništa nije preduzeto.
Oni su Gvozdenovića i Vujovića podsetili da ove godine treba uložiti milion evra, „a da do sada nije uložen nijedan evro”.
Predsednik Sindikata Fabrike za preradu aluminijuma Miodrag Pavićević tvrdi da je pre dve godine od Gvozdenovića i Vujovića dobio odgovor da se mora izmeniti Kolektivni ugovor.
– Bivši i sadašnji izvršni direktori KAP-a ne samo da to nisu ispoštovali, nego nisu sproveli ni odluke arbitražnog veća – tvrdi on. – Nije sprovedeno ni rešenje inspekcije rada o otklanjanju nepravilnosti u postupku obezbeđenja izvršenja odluke arbitražnog veća, niti je plaćen dug stambenom fondu od 200.000 evra, iako je postojalo obećanje da će to izmiriti u ratama.
Izvršni direktor KAP-a Džo Kazadi nedavno je ocenio da bi, „u skladu sa ugovorom”, u narednom periodu trebalo da počne proizvodnja u pogonima Prerade, ali nije precizirao kada, istakavši da je „za sada najbolje da se u kompaniji skoncentrišu na pokretanje proizvodnje u pogonima Prerade u kojima se izrađuju profili”.
– Trenutno se radi na dokumentaciji za pokretanje proizvodnje i potrebna su nam određena ulaganja. Dokumentaciju smo već uputili u Moskvu i čim ona dobije „zeleno svetlo” idemo dalje – rekao je Kazadi.
On je obećao da do kraja godine u pogonima Prerade, gde radi 450 radnika, i u fabrici na Ublima, koja zapošljava 12, neće biti otpuštanja, „kako je to definisano i ugovorom”.
Đorđe Brujić
[objavljeno: 18/06/2008.]











