Izvor: Vostok.rs, 18.Apr.2012, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
GLONAS: prijem odličan
18.04.2012. -
U Moskvi je otvorena 6. godišnja izložba nautičkih tehnologija Navi Teh-2012. Ona se ove godine održava pod znakom završetka formiranja orbitalne grupacije lansiranja ruskog sistema GLONAS. Eksperti kažu da će se grana razvijati u pravcu integracije postojećih satelitskih sistema GPS, GLONAS, perspektivnog evropskog Galileo, kineskog Compass.
U ruski glavni grad na redovni forum za satelitsku nautiku stiglo je oko hiljadu i po učesnika, svoje razrade >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je predstavilo 450 kompanija iz 16 zemalja. Osnovno pitanje su perspektive razvoja satelitske nautike i novih servisa nja njenoj osnovi. Globalno tržište se naglo menja: Rusija je uspela da savlada monopol američkog sistema GPS, što mora da podstakne konkurenciju i znatno proširi spektar nautičkih usluga. Za Rusiju je značaj sistema GLONAS, čije je formiranje završeno protekle godine, primer uspešnog inovacionog razvoja, - izjavio je zamenik premijera RF Vladislav Surkov.
Današnji, 6. forum za satelitsku nautiku održava se u periodu, kada možemo da sa velikim zadovoljstvom i ponosom priznamo - naša satelitska orbitalna grupacija sistema GLONAS se nalazi u punom sastavu. Postali smo jedna od dve zemlje, koja može da obezbedi odgovarajuće usluge u globalnim razmerima. Pozivam vas na saradnju u svim pravcima i obećavam u ime vlade i u svoje lično ime da ćemo učiniti sve da bi svim zainteresovanim za razvoj našeg Globalnog Nautičkog Sistema bilo interesantno i konforno da rade.
Bez obzira na ogovaranje ruskog satelitskog nautičkog programa, tržište je dokazalo perspektivnost projekta i traženost nautičkih sistema, alternativnih GPS. GLONAS uspešno implementiraju kompanije ne samo u Rusiji, već i u zemljama ZND, Indije, Francuske, vode se pregovori o izlasku na latinoameričko tržište. Danas je važno da ne bi razvoj bio zaustavljen, mora biti nastavljena modernizacija sistema, - izjavio je šef ruske Federalne kosmičke agencije Vladimir Popovkin.
GLONAS je za Rusiju jedan od prioritetnih kosmičkih sistema. On direktno utiče i na bezbednost zemlje, on je inovacioni proizvod, koji je tražen ne samo na ruskom, već i na međunarodnom tržištu. Drugi princip: signal GLONAS je jednako pristupačan za čitav svet, te se pruža na besplatnoj osnovi.
Treći princip: država preuzima obaveze za postojanje tog sistema, njegovu celovitost, orbitalnu grupaciju, njeno održavanje i radno stanje.
Danas je država ujedno i glavni naručilac nautičkog sistema. Ona je inicirala opskrbljenje sistemom GLONAS aviona, pomorskih i rečnih brodova, putničkog i teretnog automobilskog tranporta – to su stotine hiljada automobila. Prema prognozama stručnjaka, za 4 godine će obim ruskog tržišta iznositi 4 milijarde dolara, što je mnogo više od današnjeg obima.
Stvaraoci ruskog GLONAS-a su već spremni da rade s satelitskim sistemima, koji mu konkurišu. Reč je o perspektivnom evropskom Galileo i kineskom Compass. Za konačnog korisnika nije važno od kojih satelita on dobije signal, važni su samo kvaliet i tačnost. Znači, treba stvarati multisistemske uređaje, - kaže generalni direktor kompanije NIS Aleksandar Gurko.
Neki svetski lideri su izašli na svetsko tržište sa dvosistemskom opremom, zato se suočavamo s time da GLONAS postaje međunarodni standard. Ruske kompanije čine prve korake na stranim tržištima u implementaciji usluga na osnovi GLONAS. Multisistemnost nautičke opreme su osnovna tendencija. Dva sistema rade bolje nego jedan, to ne traži posebne dokaze. Pratimo razvoj evropske i kineske satelitskih grupacija. Tokom narednih 3 do 5 godina postaćemo svedoci postojanja 4 sistema u akciji.
Radi razmatranja perspektiva saradnje u Moskvu su pozvali kolege iz SAD, Indije i Japana, koji stvaraju svoje satelitske nautičke sisteme, kao i predstavnike najvećih proizvođača mikroelektrornike, od kojih zavisi implementacija tih sistema u običnom životu.
Izvor: Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»











