Izvor: RuskaRec.ru, 30.Avg.2017, 15:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je život u Moskvi zaista toliko skup?

Moskva možda izgleda previše daleko i nepoznato da biste uopšte razmišljali o selidbi. To jeste najveći i najskuplji grad u Rusiji, ali mi ćemo pokušati da prikažemo stvarno stanje. Koji su glavni troškovi Moskovljana i možete li da ih priuštite?
Stanovanje i smeštaj Nije jednostavno naći smeštaj u Moskvi, ali ipak postoje opcije za svačiji džep. Najviše se isplati iznajmiti jednokrevetnu sobu u zajedničkom >> Pročitaj celu vest na sajtu RuskaRec.ru << stanu. U zavisnosti od lokacije prosečna mesečna cena iznosi od 15 do 30 hiljada rubalja (253-507 dolara). Udobnije garsonjere ili jednokrevetne sobe sa lepim nameštajem koštaju najmanje 30.000 rubalja (507 dolara) mesečno u predgrađu, a u centru grada čak i 110.000 rubalja (1.859 dolara) mesečno.
Kupovina namirnica U Moskvi se na svakom ćošku nalaze prehrambene prodavnice. One mogu biti velike, male, lokalne, organske ili vegetarijanske. Dakle, lako ćete naći namirnice na koje ste navikli u svojoj zemlji. Ipak, cene uvoznih proizvoda mogu biti prilično velike, jer su oni u proseku dvostruko ili čak trostruko skuplji od domaćih namirnica. Sa druge strane, postoji mnogo domaćeg povrća, voća, ribe i mesa izvrsnog kvaliteta i po pristupačnoj ceni. Cene pojedinih proizvoda variraju. Ovde navodimo spisak najpopularnijih prodavnica:
Najjeftinije – Ašan, Pяtёročka, Diksi
Prosečne – Magnoliя, Perekrёstok
Skupe – Azbuka Vkusa, Globus Gurmэ

Prevoz Moskva je ogroman grad i prevoz oduzima dosta vremena i novca. Najviše se isplati kupiti mesečnu kartu za sve vrste javnog prevoza (autobuse, tramvaje i metro) po ceni od 2.000 rubalja (33 dolara). A ako duže ostajete u Moskvi, možete uzeti tromesečnu kartu po ceni od 5.000 rubalja (84 dolara) i tako uštedeti hiljadu rubalja (17 dolara). Sa druge strane, ako ne putujete često možete kupiti kartu „Trojka”, pa ćete jedno putovanje autobusom ili metroom platiti 35 rubalja (59 centi). A ako nemate kartu „Trojka”, cena jednog putovanja iznosiće 55 rubalja (93 centi). Za više informacija pogledajte naše uputstvo za korišćenje moskovskog metroa.
U Moskvi na puno mesta možete iznajmiti bicikl. Vožnja od pola sata će vas koštati 150 rubalja (2,5 dolara) dnevno, 600 rubalja (10 dolara) mesečno ili 990 rubalja (16,7 dolara) za čitavu sezonu. A vožnja od 45 minuta košta 1190 rubalja (20 dolara) za čitavu sezonu. Leti je vožnja biciklom veoma popularna među Moskovljanima, ali čim dođu hladniji dani mnogi se opredeljuju za neku drugu vrstu prevoza.
Srpkinjica jedna mala: Kako su me progutale moskovske ulice

Udobniji je automobil, ali to vam neće uštedeti vreme. Prosečna cena za taksi u centru iznosi od 150 do 300 rubalja (2-5 dolara), a do aerodroma ili do predgrađa možete doputovati za hiljadu ili dve hiljade rubalja (17-33 dolara). Automobil se može iznajmiti za dve hiljade rubalja (33 dolara) na dan, a luksuzni automobil za 35 hiljada rubalja (591 dolar) dnevno. A ako želite da kupite automobil, imajte u vidu da se cene kreću od sto hiljada rubalja (1690 dolara) pa sve do nekoliko miliona rubalja. Cena goriva na mesečnom nivou iznosi od 5 do 15 hiljada rubalja (84-253 dolara), u zavisnosti od toga koliko vozite.
Kafići i restorani Na putu do posla uvek je lepo stati i popiti šolju kafe. U Moskvi to zadovoljstvo košta između 120 i 300 rubalja (2-5 dolara) u zavisnosti od toga kakvu kafu volite. Naravno, jeftinije je popiti kapućino u Mekdonaldsu ili u lokalnim kafeima, nego u Starbaksu i drugim međunarodnim lancima kafe-barova.
Prosečna cena ručka iznosi između 200 i 500 rubalja (3-8 dolara). Najviše se isplati ručati u lokalnim kafeima, posebno u vašoj poslovnoj zgradi. Obroci su najskuplji u luksuznim restoranima, tako da račun za lepu večeru može iznositi od hiljadu do dve hiljade rubalja (17-33 dolara) po osobi.
Razonoda Jedan od najpopularnijih i najpristupačnijih oblika razonode u Moskvi je odlazak u bioskop. Večernja ulaznica košta između 300 i 400 rubalja (5-6 dolara), dok su ulaznice za filmove koji se prikazuju ujutru jeftinije i koštaju između 100 i 150 rubalja (1-2 dolara). Vikendom su bioskopi u centru puni, a ulaznice mogu koštati čak i po 700 rubalja (11 dolara).
Ulaznica za bioskop košta između 300 i 400 rubalja. Izvor: Agencija Moskva
Druga popularna razonoda u ruskoj prestonici je posećivanje kafića i klubova. Cene su svuda različite, ali koktel „Long Island”, čašu belog vina ili piva uglavnom možete dobiti za 300 ili 400 rubalja (5-6 dolara). Ponekad se naplaćuje ulaz i to košta najviše 500 rubalja (8 dolara). A ako želite da rezervišete sto u udarnom terminu, morate dati oko dve hiljade rubalja kao depozit.
Ljubiteljima muzike, pozorišta ili cirkusa Moskva nudi bogat izbor sadržaja. Ako naručujete ranije, ulaznice možete dobiti i za samo hiljadu rubalja. Međutim, prosečna cena za koncert svetski poznate muzičke grupe iznosi tri do četiri hiljade rubalja (50-67 dolara), ulaznica za Boljšoj teatar košta pet do sedam hiljada rubalja (84-118 dolara), a ulaznica za cirkus dve do četiri hiljade rubalja (33-67 dolara).
Sve cene koje smo naveli su prosečne, a vi sami odlučite koliko vam je novca potrebno za život u Moskvi. Ove cene važe u trenutku objavljivanja teksta i verovatno će se promeniti u budućnosti.
 

Nastavak na RuskaRec.ru...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RuskaRec.ru. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RuskaRec.ru. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.