Dodik: Tužilaštvo ne uspeva da obrazloži optužnicu, to govori koliko je proces sumnjiv

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jul.2024, 03:08

Dodik: Tužilaštvo ne uspeva da obrazloži optužnicu, to govori koliko je proces sumnjiv

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da je činjenica da Tužilaštvo BiH nje uspelo da obrazloži suštinu optužnog zahteva protiv njega i v.d. direktora Službenog lasnika Miloša Lukića.

"To što tužilaštvo ne može da obrazloži da sam ja prekršio odluke visokog predstavnika (Kristijana Šmita) govori o tome koliko je ovaj proces sumnjiv", rekao je Dodik novinarima nakon ročišta održanog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u Sudu BiH.

"Činjenica da Sud nije prihvatio da Kristijan Šmit svedoči govori o tome da se želi zaštiti nepravo", rekao je Dodik i ukazao na činjenicu da se Lukić i on terete da nisu ispoštovali odluku Šmita, a kada, kaže, pitaju za te odluke o tome se ne raspravlja.

Dodik je zahvalio pravnom timu na preciznosti i stručnosti, jer, kako je istakao, ovo je primarno politički proces i sve što smo mogli danas da vidimo ukazuje na to.

Ukazao je da činjeica da Sud nije prihvatio svedočenje Šmita i nekih profesora prava sa Zapada govori da se nepravno želi zaštiti ta ličnost.

"Proces prati hajka u medijima u FBiH, mržnjom prema svemu što dolazi iz Srpske, stvaraju hajku u kojoj sam čak pročitao da bih i ja mogao da ostanem bez uveta", rekao je Dodik.

U takvoj atmosferi linča, kaže, u delu medija u Federaciji je jasno da je ovde politčki proces, jer nemamo imenovanog visokog predstavnika.

"On (Šmit) nema pravo da donosi zakone, nema prava na bonska ovlašćena... Ovo je bio značajan dan u kome je pokazano puno besmisla", rekao je Dodik.

Nekome se, primetio je, očito žuri, neko hoće presudu političkog karaktera.

"Dovedeni smo u zatvoreni, blindirani prostor bez klimatizacije, zašto to radite, zbog čega, zašto ponižavate Srpsku do te mere. A zašto smo mi krivi što vi nemate klimatizaciju. dakle ovo će imati i ima reperkusije na samu BiH", rekao je Dodik govoreći o uslovima u kojima je održano današnje ročište.

Za dokument MIP-a koji se našao u spisima suda je rekao da nije MIP BiH taj koji određuje status visokog predstavnika, već ankes 10 Dejtonskog sporazuma.

Istakao je i da nije slučajno što su u ovom procesu ostali samo Bošnjaci, koji uporno brane Šmita, koji je prolazan.

Pozivanje Suda BiH na diplomatski status Šmita, Dodik je rekao da bi, ako ima diplomatski status, morao sam da se pozove na taj status da ga ne pozovu na Sud, što on nije uradio, već to tumači Sud.

"Zar je moguće da sramna BiH koja hoće nešto da bude, brani stranca, a osuđuje svog državljana? Sve i jedna ozbiljna država štiti svoje državljane", zaključio je Dodik.

Naredno ročište u procesu protiv Dodika i Lukića 28. avgusta

U Sudu BiH danas je održano još jedno ročište u predmetu protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, koji u Srpskoj nije priznat za visoki predstavnik.

Naredno ročište biće održano 28. avgusta i svedočiće generalni sekretar predsednika Elena Pajić Baštinac.

Danas je svedočila predsedavajuća Veća naroda Srebrenka Golić, kao svedok Dodikove odbrane.

Golićeva je objasnila proceduru usvajanja zakona u Narodnoj skupštini i Veću naroda, a u vezi Zakona o objavljivanju zakona i propisa Republike Srpske i Zakona o nepriznavanju odluka Ustavnog suda BiH.

Ona je ocenila indikativnim činjenicu da su delegati iz Kluba Bošnjaka 4. jula prošle godine, tri dana nakon što je Kristijan Šmit doneo odluku o poništavanju oba zakona, odustali od prethodno najavljenog veta na te zakone.

Na pitanje Dodika da li su oba ta zakon prošla proceduru i dostavljena NSRS i njemu kao predsedniku Republike Srpske, odgovorila je potvrdno.

Odbrane predsednika Srpske i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" ranije su najavile da će, između ostalog, dostaviti kao dokumente dopise Vlade Srpske Savetu bezbednost UN, dokumente sa sednice Veća naroda Republike Srpske, zapisnik sa saslušanja Dragana Kremenovića, akte sa sednice Saveta bezbednosti UN iz 1997. godine, te akt Parlamentarne skupštine Saveta Evrope i Okružnog suda u Banjaluci.

Na prethodno održanom ročištu sudija Sena Uzunović odbila je predlog odbrane za saslušanje Kristijana Šmita, predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića i Majkla Gestingera.

Nakon ročišta Dodik je rekao da odluku o tome da se Šmit ne pozove kao svedok nije donela postupajući sudija, nego ambasade SAD, Velike Britanije i Nemačke koje štite nelegalnog Šmita u pokušaju da nametnu sistem koji hoće.

Dodik je naglasio da je Šmit trebalo da dođe u Sud BiH kako bi se, kako kaže, videlo šta je kod njega povređeno, ali da su ga Sud i Tužilaštvo zaštitili, dok optužuju domaće ljude.

Ročište koje je bilo zakazano za 19. jun nije održano zbog bolesti svedoka odbrane koji je trebao da bude tada saslušan.

Pred Sudom BiH vodi se postupak protiv predsednika Srpske i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" zbog "nepoštovanja odluka Kristijana Šmita".

Romić: Suđenje Dodiku je napad na ustavne nadležnosti predsednika Srpske

Savetnik predsednika Republike Srpske Marko Romić izjavio je danas da suđenje predsedniku Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću predstavlja napad na ustavne nadležnosti predsednika kojim se pokušava unišititi integritet Republike Srpske.

Romić je rekao da se suđenjem pokušava dokazati nešto što u sudskoj praksi nije zabeleženo - da izvršavanje ustavne obaveze može da bude inkriminisano kao krivično delo.

"To bi značilo da sve što je suprotno odluci visokog predstavnika, a Kristijan Šmit i nije visoki predstavnik, predstavlja krivično delo", naveo je Romić.

Romić je istakao da će svedoci odbrane na današnjem ročištu objasniti funkcionisanje zakonodavnog sistema Republike Srpske.

"Zakonodavni postupak u Republici Srpskoj odvija se tako da sve zakone koje donosi Narodna skupština i koji potom prolaze kroz Veće naroda, predsednik ima pozitivnu ustavnu obavezu da potpiše", naveo je Romić.

Kaže i da je Sud odbio saslušanje Šmita kao svedoka, jer bi se time dokazalo da on nema mandat.

"Dokazalo bi se da ne može da donosi zakone, da nije imenovan u skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN, a i da jeste, dokazalo bi se da nije prekršena nijedna odluka OHR-a ispunjavanjem ustavnih obaveza predsednika", ukazao je Romić za Jutarnji program RTRS.

Odbrana: Sud BiH pod velikim pritiskom u procesu protiv Dodika i Lukića

Odbrana predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića, poručila je da je na današnjem ročištu bilo jasno da je sudija pod velikim pritiskom i da se pri pomenu imena Kristijana Šmita u sudnici "gubi glava", a sve iz namere da se spreči njegovo svedočenje.

Goran Bubić, advokat Dodika, rekao je da je ključni dokaz u ovom procesu Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, bez kojeg nije moguće izvesti bilo kakav zaključak o osnovanosti optužnice, odnosno izvesti bilo kakvu presudu.

Bubić ističe da nema svrhe da odbrana izvodi svoje dokaze, ako nije izveden ključni dokaz iz optužnice.

Dodao je da je svedočila Srebrenka Golić i istakao da je zaključena primarna stvar, a to je da je u skladu sa Ustavom sprovedena sva formalna procedura, te da su se stekli si uslovi prema Ustavu Republike Srpske da predsednik potpiše dva navodno sporna ukaza.

Advokat Anto Nobilo je rekao da su procesne zavrzlame teško objasniti u par reči, te d aje poštovanje prava odbrane jedno od bitnih načela krivičnog postupka.

"Mi ukazujemo na fer način gde je Sud pogrešio, ali nam ponekad i odgovara da sud istraje u toj greški jer na taj način dovodi do procesnog prava odbrane, što se kasnije može kapitalizovati", rekao je Nobilo na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

Nobilo ističe da su u današnjem procesu dobijene neke dobre stvari, ali ne bi bilo u interesu odbrane da to sada otkrivamo.

"Procesni problemi su puno važniji nego što se to misli. Sledeće ročište biće važno jer ćemo tada ući u suštinu Šmitovog statusa, njegove nadležnosti i imenovanju u skladu sa međunarodnim pravom", rekao je Nobilo i dodao da će tada biti jasnije dokle će se sa tim stići.

Advokat Goran Petronijević je istakao da je odbrana danas imala priliku da vidi i potvrdi da Sud ima problem u svom postupanju ne samo u procesnom, već i u materijalno pravnom smislu.

"Očito je da postoji jedna vrsta pritiska na Sud. Zbog čudne žurbe i nastojanja da se na 15 dana zakazuje pretres...Iz te ishitrenosti zaključujemo da je sudija pod velikom pritiskom i da ona pokušava da udovolji strani koja je pritiska", rekao je Petronijević.

Dodao je da je sudija danas u predmet uvrstila dokument MIP-a koji se volšebno našao u sudskim spisima. Petronijević je primetio da je očigledno da Sud i Tužilastvo "gubi glavu" kada god se pomene Šmit.

"Imam utisak da bi sve učinili samo da se Šmit ne pojavi na sudu. To je flagrantno kršenje prava odbrane. Sudija je napravila danas problem koji će se videti u narednom periodu", rekao je Petronijević.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.